1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
Ha a csomókat folyadékkal telt hólyagok - ciszták - okozzák/ilyenkor hullámzó tapintatúak/,akkor a tartalom leengedése után gyógyulhatnak. Ha a csomók valamilyen jó vagy rosszindulatú szövetszaporulat miatt jöttek létre/tömött tapintatúak/ akkor csak sebészileg távolíthatók el.
A kígyók ivarmeghatározása nem minden esetben egyszerű feladat, különösen igaz ez a királypiton esetében. A nemek között külső eltérés nincs (ún. ivari dimorfizmus), ami segítene a kérdés eldöntésében. Biztos ivarmeghatározás szonda segítségével lehetséges. Ilyenkor a kloákán keresztül egy gombos szondát kell a farok irányába bevezetni, és a mért távolság alapján lehet a nemeket elkülöníteni. Kivitelezése és az eredmény értékelése azonban gyakorlatot igényel. Javaslom kérjen segítséget egy tapasztalt kígyótartótól vagy egy hozzáértő állatorvostól. Otthon próbálkozni nem szabad. Ennek, a téves eredmény mellett, legtöbbször sérülés a végeredménye.
A leírt tüneteket okozhatja az, ha a nősténynek nincs teje, ezért a picik nem tudnak szopni és a második napra legyengülnek, elhullanak. Ez esetben a mesterséges - tejpótló - táplálás hozhat eredményt. Ha a kölykök és az anya is egészséges, akkor viselkedési zavar alakult ki, ennek megváltoztatására nem sok remény van.
Valami nincs rendjén a tartási körülményeket illetően, vagy hibát követtek el a szobatisztaságra nevelés terén. Próbáljanak a kutyával együtt szagmintát levinni, lehetőleg idegen kutyák által kevésbé látogatott területre. Lehetőleg olyankor amikor előtte még bent a kutya sokat játszott és ivott. A benti ürítések alkalmával minden tettenéréskor erős zaj ingerrel zavarják meg a kutyát.
A válasz sok mindentől függ. Ha kíváncsi vagy kedvenced szociális igényeire, olvass tovább! A választ a kapcsolódó cikkben találod.