1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
Ivartalanítás !
Hüllőkhöz hasonlóan kétéltűeknél is legtöbbször a kalcium illetve D-vitamin hiány szokott szerepelni a rángatózás és a görcsök hátterében. Különösen növendék állatok esetében gyakori ok ez. Miután a vitamin és az ásványi anyag hiányán kívül sok minden egyéb is okozhat görcsöket (pl. mérgezés), javaslom a béka és a tartási körülményeinek is az alapos, állatorvosi vizsgálatát.
Nem feltétlen a szürke hályog okozza a problémát, úgyhogy én egy részletesebb állatorvosi vizsgálatot (neurológiai és szemészeti) javasolnék.
Igen ! Legalább az egyik ivartalanítását javaslom. Az enyhült vagy megszűnt szexuális konkurencia mellett könnyebbé válik a két kuty közötti hierarchikus falka sorrend beállítása.
Biztosra veszem, hogy van ott valami, ami a macskát megriasztja. Nagyon alaposan (és óvatosan) át kell nézni azt a helyet. Nemegyszer lehet hallani, hogy társasházakban egzotikus állatok (pl. pókok, kígyók) elszöknek, és mások lakásában bújnak meg. A bútorok alján, a kárpitozott székek kárpitjában is megbújhatnak hívatlan vendégek. Lehet, hogy a macska sem látja, amitől megriad, de mivel jobb a szaglása, mint az emberé, ő érezheti azt, amit az ember nem. Ha nem találnak semmit, akkor néhány - az érintett körzetben lévő - bútor, szőnyeg áthelyezésével (a macska a megváltozott helyen is jelezni fog) talán kideríthető, hol kell keresni a látogatót. Olyan is előfordulhat, hogy cipőtalpon olyan szaganyagot vittek a lakásba, ami riasztja a macskát. Ilyenkor egy alapos takarítás, felmosás megoldhatja a problémát. Ha a legalaposabb kutatás, takarítás sem vezet eredményre, akkor már csak Popper Péterre tudok hivatkozni, aki - ha jól emlékszem, a "Részemről mondjunk mancsot" c. , állatokkal kapcsolatos nagyon kedves könyvében arról is ír, hogy a macskák "látják a manókat". Ezért van az, hogy néha a legváratlanabb pillanatokban felborzolják a szőrüket, púposítanak, vagy hirtelen, láthatóan minden ok nélkül elugranak. Szerinte néhány ember is képes manókat meglátni, de csak a legjobb lelkűek képesek erre.