1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
Madárkertünkben minden papagáj röpdében van egy tálacska ásványi anyagokkal. Van, hogy hónapokig hozzá sem nyúlnak a madarak, de vedlési, költési időben gyorsan fogy. A nimfa nem nagy gyümölcs és zöldségfogyasztó. Pár naponként egy vékony szelet alma, vagy reszelt sárgarépa teheti változatosabbá az étkezését (ha eleinte nem is kóstolja meg, érdemes vele kísérletezni). Nagyon sok ásványi anyag és vitamin kiegészítő létezik, amit állatkereskedésekben, takarmányboltokban, esetleg állatpatikákban szerezhet be. Kiválasztásukban az eladó segíthet, az adagolás a csomagolásukra van ráírva. A tollképződési problémák valószínűleg összefüggenek a nimfa korával, de a megfelelő időben és dózisban adagolt kiegészítők sokat javíthatnak rajta.
Érdemes tudni, hogy két fő változata létezik a szuka kutya fogamzásának megakadályozására: Sterilizáció: a szuka kutya petevezetékét elvágják. Ezáltal a kutya fogamzásképessége és egyúttal szaporodási képessége megszűnik, de a szexuális ciklusa, a tüzelés jelensége, - a szexuális hormonok működése, - megmarad. Attraktív marad a kan kutyák számára, a nemi szervein keresztül kibocsájtott szaganyagok alapján a kan kutyák továbbra is párzásra alkalmasnak ítélik, a szokásos vérzési jelenség is változatlan marad. Kasztráció: a szuka kutya esetén, a kasztráción belül is további két beavatkozási mód különböztethető meg. Az egyik esetben a petefészek kerül eltávolításra (Ovario ektómia), a másik esetben a petefészek mellett a méh is, - amely a tulajdonképpeni szexuális hormonokat termeli, - teljes eltávolításra kerül (Ovariohysterektomie). Ez utóbbi, - különösen Magyarországon, - a legtöbbet használt és legelterjedtebb módszer. Ennek a beavatkozásnak következtében megváltozik a kutya hormonháztartása, természetesen elmarad a periodikus tüzelési jelenség, a kutya elveszti attraktivitását a kanokkal szemben, és megtermékenyíthetetlenné válik. Tehát az Ön kutyája valószínűleg azt fogja érezni a másik kutyán, hogy NEM KAN, - de az is erősen befolyásolja a két kutya viszonyának alakulását, hogy a szuka kutya hogy viselkedik, mennyire domináns, milyen korábbi élményei voltak kan kutyával.
Ha feltűnően soványak, akkor lehet férgesség, esetleg vírus. Előfordulhat az is, hogy megfáztak, leállt az emésztésük, bélgyulladás lépett fel. Pontos diagnózist boncolás, laborvizsgálat adhat. A kakast érdemes lenne meleg helyre vinni, kezelési kísérletek történhetnek kis dózisú féregtelenítővel, szélesspektrumú antibiotikummal.
VetriDMG nagyon jó készítmény, esetleg később megpróbálhatja a Béres Minerát (macskának) is. Ha a vérlabor teljesen rendben volt, akkor bébiétel, párizsi is mehet, konzervből a nagyobb energiatartalmú, vagy akár azok is, amit lábadozó állatoknak javasolnak (Hills A/D, RC Recovery, CaloPet pld.).
A kölyök kutyák helyes elválasztási időpontja 8 hét, - tehát ne csodálkozzon, hiszen a kutyának még az alomtársai és az anyaj mellett kellene töltenie az éjszakákat. A nappali alvásidő csökkentése, majd késő este, egy kiadós jéték, mozgás, ezt követően kutya-anyatejpótló táplálék cumisüvegből valószínűleg segíthet, ha sok-sok türelemmel párosul.