1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
Amennyire tudom, a legtöbb helyen kb. ennyi az ára egy nőstény macska ivartalanításának, de a műtét még mindig jobb megoldás, mint a kismacskák "elaltatása". Esetleg olyan helyet tudnék ajánlani, ahol valamivel többe kerül a műtét.
A végbélzacskómirigyek szaganyagokat, "információt" adnak a társak számára és a tájékozódást segítik. A végbélnyílás körüli mirigyek váladéka pedig a bőrt és a nyálkahártyát nedvesíti. Mindkét mirigyfajta pangásokra és gyulladásokra hajlamos, amelyet pl. a következők válthatnak ki: - mozgáshiány, - fűszerezett, csípős ételek etetése, - bizonyos gyógyszerek, - ha a bélsár sokszor puha, formálatlan, - a kutyának nincs módja fajtatársaival találkozni. A "szánkázás" féregfertőzöttségre is utalhat. Úgy vélem, hogy az állatorvos felkeresése nélkülözhetetlen lesz.
Sajnos, nem ismerem a kérdéses gyógyszert. Az EU területén, így Magyarországon is, csak törzskönyvezett homeopátiás készítmények kaphatók. Próbáljon a világhálón tájékozódni.
Szinte mindenhol kénytelenek a gazdik hosszabb rövidebb időre otthon hagyni a kiskutyákat, ők pedig kénytelenek lesznek ezt megszokni. Az első napokban biztos sírdogál, ugat majd, de hamarosan megszokja a dolgot. Érdemes távozásuk előtt alaposan "kifárasztani" a kutyust, hátha így alszik majd a szomorkodás helyett. Hasznos lehet még egy számára elkerített terület, így csökkenthető az esetleges "rombolás". A korának megfelelő játékot kell vásárolni szakboltban, ezek vagy szétrághatatlanok vagy emészhető anyagból kell, hogy készüljenek.
Már a születése után megállapítható a macskák neme. A kandúroknál a végbél és a húgycső nyílása távolabb esik egymástól, mivel a herék közöttük helyeződnek, mint a nőstényeknél.