1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
Sajnos nem tudok sok jó hírrel szolgálni, hiszen a rákok maguk vezetik le a vedlést! Amikor ki akarnak bújni "magukból", akkor ollóikkal segíteni próbálnak ebben. Ez legtöbbször éjszaka történik. Valószínűleg levágta az ollójával a lábait. Sajnos nagy a valószínűsége, hogy a rák hamarosan el fog pusztulni, egyetlen kilátás a túlélésére, az újabb vedlés, amikor újranőhetnek hiányzó testrészei! A vízszintmagasság ilyenkor nem lényeges, érdemes egy levegőztetőt beszerezni! Az én tarisznyarákjaim 2-3 hónaponként rendszeresen vedlenek, 3/4 év lehet, hogy egy kicsit túl sok idő, bár ez nem vezethet "katasztrófához"!
A hörcsögök szinte minden betegsége ugyanilyen tünetekkel jár, ezért nem lehet megmondani, hogy mi baja lehet. Célszerű viszont mihamarabb állatorvoshoz vinni, mert rövid betegeskedés is kiszáradáshoz, elpusztuláshoz vezethet az ilyen kis méretű rágcsálóknál!
Ez szoktatás kérdése, ugyanis fiatal koruktól szabadban tartott hullámos papagájok még akár a fagyot is elviselik. Persze azért szükséges egy megfelelő, szél és nedvesség ellen védett odú vagy búvóhely. A röpde elhelyezésétől (szélvédett, stb.) és felszereltségétől (oduk) is függ, hogy meddig maradhatnak kint. Normálisan lakásban tartott és nevelt papagájokat ilyen hűvös-esős-szeles időben már nem tanácsos kint tartani!
Talán nem történt még baj, de 21-24 naposan egy vemhességi ultrahang diagnosztikai vizsgálatra el kell vinni. Vetéltetés még akkor is szóba jöhet. Klinikánkon már elérhető a biztonságos eljárás a kutyák vetéltetésére.
Igen sajnos az ilyen fiatal állat még nehezen viseli a magányt, hiszen az anyától való elválasztás is csak 6-8 hetesen javasolt! Maradandó lelki károsodást szenvedhet, nehezen szocializálódik az ilyen állat.