1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
Kedves kérdező! Nem valószínű, hogy a két hörcsög kibékül egymással. Valószínüleg külön kéne őket tartani.
Tisztelt Kérdező! Az első, és legfontosabb kérdés, hogy mit jeletönnél a cica "popsija"? Minthogy levelében azt írja, hogy normális bélsara (széklete) van, feltehetően nem a végbélből ürül. Nem marad más, minthogy vizelet, vagy (ha nőstény) hüvelyből kifolyó váladék. Ennek eldöntése gyakran nem könnyű otthon, de állatorvosi vizsgálattal egyértelműen megálapítható. Ha elváltozott vizelet, akkor egy masszív húgyúti fertőzés lehet a háttérben, amely hosszas antibiotikum szedést igényel, amely előtt érdemes rezisztencia-vizsgálatot is csinálni. Ha méhgyulladás van a háttérben, akkor a kezelés előtt el kell döntenie, akar-e valaha kölyköt a cicától. A méh megmentése ugyanis egy igen költséges és hosszantartó kezelést igénylő folyamat. Ez csak akkor éri meg, ha a leendő kölykök eladásából ez megtérül (és feltehetően előbb-utóbb kiújul). Ellenkező esetben érdemes ivartalaníttatni, amely véglegesen megoldja a kérdést. Tisztelettel: dr. Keleti Zoltán - Állategészségház, Vértesszőlős.
Kedves Aggódó Kérdező! Ez még valószínűleg nem a macskanátha, csak egyszerűen a hőmérsékletkülönbségből eredő nyálkahártya izgalom következménye. Természetesn a biztosabb védelem érekében mielőbb célszerű az oltásuk, egy előzetes kivizsgálást (nehogy betegen kerüljenek oltásra) követően! Üdvözlettel: Dr. Mátray Árpád homeopata állatorvos
Kedves Gerti! Ha eddig javuló tendenciát mutat, akkor lehet rá számítani, hogy felépül. A gyógyászatban sajnos soha ,semmit nem lehet biztosan kiszámítani,így garantálni sem a teljes gyógyulást. Rendszeresen végeztessen kontrollvizsgálatokat orvosávl, ő fogja látni, milyen tendenciát mutat a betegség. A tetániát nem értem. Talán tetanuszra gondolt?Elég ritka kutyában, és általában a fogváltás körül szokott előfordulni. Tetanuszhoz hasonló merev bénulást okozhat a gerinc bármilyen károsodása is. Nem tudom, itt melyik eset állt fenn.
Kedves Gazdi! A hasmenés és a hányás együttes jelentkezése mindig súlyos beszámítás alá esik. A szervezet a hányással és a hasmenéssel sok vizet és egyéb létfontosságú anyagokat veszít, ezért mielőbbi beavatkozás szükséges. Tisztelettel Dr. Szaniszló Ferenc.