1341. Gázos a kutyám!
A felfúvódás a belekben felhalmozódott gázok eredménye. A szellentéssel távozó gáz szaga és mennyisége az állattal etetett tápláléktól is függ. Lássuk, mit tehetünk, hogy ezt a problémát mihamarabb kiküszöböljük!
A felfúvódás a belekben felhalmozódott gázok eredménye. A szellentéssel távozó gáz szaga és mennyisége az állattal etetett tápláléktól is függ. Lássuk, mit tehetünk, hogy ezt a problémát mihamarabb kiküszöböljük!
De mit jelent a korcs szó? És ha az én jószágom korcs, akkor mitől az, és miért nem fajtiszta? Vagy fajtatiszta? Megnyugtatásul: Senkinek nincs korcs kutyája, hacsak nem születési rendellenességgel jött a világra. Minden fogalmat elmagyarázunk.
Az ocelot (Leopardus pardalis)hiúz méretű, kecses nagymacska. Gyönyörű bundája miatt a mai napig előszeretettel vadásszák. Az üldöztetésének köszönheti a háziasítását, de megtartotta pár "vadmacskás" jellemvonását is. Lássuk hogyan él vadon és szabadon!
Új találmánnyal örvendeztették meg a feltalálók a kutyatulajdonosokat. A kreativitás nem ismer határokat, ha a gazdák kényelme is érintett, nemcsak a kedvenceiké. Lássuk, mit találtak ki a kutyagumi általános problémájára, hogy ilyenkor, a téli hideg idején a kedvenceink "bent mehessenek ki"?!
Csak a gazdik értik meg, miért olyan fontos, hogy a jeles napok alkalmával a négylábú kedvenceknek is örömet szerezzünk valamivel. Közelednek az ünnepek, és mi lehet a legélvezetesebb ajándék a kutyánknak egy karácsonyi tortánál? Leírtuk a mi kedvenc receptünket az önök kedvenceinek!
Mindenképpen fokozatosan kell őket összeszoktatni. Eleinte csak felügyelet mellett lehet őket összeengedni, amikor figyelni tudjuk a viselkedésüket. Ezzel megelőzhetők az esetleges agresszív viselkedések, melyek során sérüléseket is okozhatnak egymásnak. Az ékszerteknősök korát nehéz megjósolni (méretük a táplálkozástól is függ), nemüket viszont könnyebb: a hímek haspáncélja homorú és farkuk rövidebb, vaskosabb, mint a nőstényeké.
Sok idő eltelik még, amíg a kiskutya a fákat fogja jelölgetni, de megvédeni nem tudja őket. Legegyszerűbb, ha elkeríti az értékes növényeket. Az egy helyre szoktatást pedig úgy tudja elérni, ha a kívánt helyen mindig hagy egy kis ürüléket, vizeletet, vagy odateszi. Így mindig ott lesz a legerősebb az ingert kiváltó szag.
Azt, hogy a kutya ne ugráljon, jóformán mindenkinek magának kell elérnie a kutyánál. Minél több családtagnak sikerül, annál könyebb lesz a többieknek. Módszer: Ha észreveszi, hogy a kutya ugrani akar, álljon meg biztonságosan az egyik lábán, és a másikat emelje fel, úgy, hogy a térdének ütközzön a kutya, majd tegye is le, hogy ne tudjon megtámaszkodni rajta. Ha nem elég, hogy nekimegy a térdének, lehet egy kicsit erősebben ellökni. Használjon parancsszót is, ez lehet "fúj", vagy "rossz vagy, nem szabad". Ha ismerősök vagy barátok az "áldozatok", akkor zárja be vagy kösse meg, amíg ők a házba bemennek.
A kérdés elég komplex, akár oldalakat lehetne róla írni. Röviden tehát: az elletőhelyet nyugodt, félreeső környezetben állítsuk fel. Ajánlatos elletőládát csinálni, hogy a kicsik majdan ne tudjanak szétmászkálni. Szerezzen be infralámpát és alakítsa ki a láda felett a rögzítési pontot. Az ellés után kb. 1 hétig az ideális hőmérséklet a kicsik számára a 28-30°C. Az ellés 6-8 óránál ne tartson tovább. Minden esetben az ellés befejezése után el kell vinni az anyát (24 órán belül) állatorvoshoz, lehetőleg ultrahangvizsgálatot is kell végeztetni, annak megállapítására, hogy nem maradt-e magzat a szülőútban. A másik kutyát inkább ne engedje az elletőhöz, mert ilyenkor az anyák nagyon agresszívek lehetnek. Fontos a vemhes állat féregtelenítése 1 héttel az ellés előt, és a tejelés alatt kalciumkiegészítésről is kell gondoskodni (pl. Pet-phos tabletta).
Egy 6 éves tengerimalac bizony már nem számít fiatalnak, ezért előfordulhat, hogy az "öregedés" jelei a leírt tünetek. Mindenképpen hasznos lenne rágcsálóknak való vitamincseppeket adni neki. Hasonló tüneteket okozhat viszont több betegség is, ezért mindenképpen meg kellene mutatni állatorvosnak!