1416. Marwari ló, a félhold fülű táncoló paripa
A Marwari ló nem csak a csatatéren, de a táncparketten is bámulatra méltó lépésekre képes
A Marwari ló nem csak a csatatéren, de a táncparketten is bámulatra méltó lépésekre képes
Ahogyan az emberek, a kedvencek is kommunikálnak egymással, illetve velünk, de beszéd híján a testük jelzéseivel, szagokkal, speciális hangjelekkel kénytelenek kifejezni szándékaikat. Tudta, hogy a kutya az ember miatt ugat? És az sem mindegy, mikor és hogyan.
A kígyók nem tudnak pislogni, mert az alsó és felső szemhéjuk összenőtt. Csak foltokban látnak, ezért az összetett mozgást nem érzékelik. A kígyók legfontosabb érzékszerve a szaglás.
Számon tartott esemény színhelye volt a hortobágyi puszta. Akkor költöztek legelőről a telelőbe a szürkemarha-gulyák. A tudatosan vállalt pásztorünnepek egyébként méltán híres néprajzi hungarikumai a pusztának és hazánknak egyaránt. Ebből az alkalomból nagy volt a sürgés-forgás a Tornyi-dombi pásztorszállásnál.
A terráriumban tartott gyíkok étrendje nagyon változatos lehet. A rovarevő gyíkok legszívesebben a tücsköt, a viaszmoly hernyóját és lepkéjét fogyasztják, a növényevők gyíkok étrendjében szerepelhet saláta, uborka, reszelt répa és más zöldségfélék is.
A nyálcsorgás lehet valóban fogbetegség jele, ha az nem áll fenn akkor a nyálmirigygyulladás vagy nyálkő jöhet szóba, de azt szintén elég könnyen lehet diagnosztizálni. Ha a nyelés akadályozott és azért folyik a nyála, akkor szóbajöhet ideggyulladás a nyelést beidegző idegeknél, esetleg más általános betegség, pl. veseelváltozás, amely kísérő tünete lehet a nyálzás, étvágytalanság. Tovább és alaposabban ki kell vizsgáltatni őt, vérvétel és esetleg garatröntgen is szóba jöhet. Remélem, azért egy antibiotikumos kezelést kapott! Gondolom veszettségoltása rendben van. Ennyit tudok segíteni így a távolból...
Először a pórázhoz és a szájkosárhoz érdemes hozzá szoktatni. Ezt sétáltatás folyamán érdemes alkalmazni, hogy a kutya kellemes élménnyel kösse össze, az egyébként számára kényelmetlen dolgot. Ha már nem ellenkezik a szájkosár ellen, szépen sétál a pórázon, akkor érdemes kivinni a végállomásra, és az álló szerelvények között sétálni vele. Ha ezt jól tűri, fel lehet szállni egy még nem induló járműre és ott adni neki egy pár szem eledelt vagy virslit. Semmiféleképpen ne várd meg, hogy a vonat elinduljon. Csak szállj föl, meg le, akár egymás után többször is, sétálj vele az ülések között. Ha már ez jól megy, akkor meg lehet várni, hogy a motorokat be indítsák, aztán egy megállót utazni, majd visszasétálni, játszani a kutyussal. Lehetőleg ne egyedül próbálkozz. Ha most szánsz rá egy kis időt és energiát, később várni fogja a kutya, mikor utazhat megint, és nem lesz többé probléma a felszállás. Lényeg a fokozatosság! A kutya mindig egy jó élménnyel tudja összekötni a számára ismeretlen, félelmet kiváltó dolgokat. Sok türelmet és szerencsét a kutyádhoz!
Hét hetes korban véglegesen nem lehet még operálni a befelé forduló szemhéjakat, de fel kell ölteni őket, mert a szaruhártya tartós károsodását okozhatja. Később plasztikai műtéttel végleg meg kell oldani a panaszt.
Lehet, hogy a nem megfelelő alomból kiszálló por okozza a malacka kötőhártyagyulladását. Mindenesetre javaslom, hogy vigye állatorvoshoz, aki majd megvizsgálja a szemét és megfelelő kezelésben részesíti.
A felugrálásról úgy tudja leszoktatni, hogy a térdét kitartva, a kutyát ellöki magától. Ne tartsa a lábát folyamatosan magasan, csak amikor a kutya felugrik. Ha nem hagyja abba mégsem, akkor mindig kicsit erélyesebben lökje el magától. Mindig kísérje egy vezényszó ("nem, rossz, nem szabad!"). A kéz harapdálásával ugyanez a helyzet, csak rá kell ütni az orrára, és közben ("nem, fúj!") paranccsal megerősíteni.