1416. Marwari ló, a félhold fülű táncoló paripa
A Marwari ló nem csak a csatatéren, de a táncparketten is bámulatra méltó lépésekre képes
A Marwari ló nem csak a csatatéren, de a táncparketten is bámulatra méltó lépésekre képes
Ahogyan az emberek, a kedvencek is kommunikálnak egymással, illetve velünk, de beszéd híján a testük jelzéseivel, szagokkal, speciális hangjelekkel kénytelenek kifejezni szándékaikat. Tudta, hogy a kutya az ember miatt ugat? És az sem mindegy, mikor és hogyan.
A kígyók nem tudnak pislogni, mert az alsó és felső szemhéjuk összenőtt. Csak foltokban látnak, ezért az összetett mozgást nem érzékelik. A kígyók legfontosabb érzékszerve a szaglás.
Számon tartott esemény színhelye volt a hortobágyi puszta. Akkor költöztek legelőről a telelőbe a szürkemarha-gulyák. A tudatosan vállalt pásztorünnepek egyébként méltán híres néprajzi hungarikumai a pusztának és hazánknak egyaránt. Ebből az alkalomból nagy volt a sürgés-forgás a Tornyi-dombi pásztorszállásnál.
A terráriumban tartott gyíkok étrendje nagyon változatos lehet. A rovarevő gyíkok legszívesebben a tücsköt, a viaszmoly hernyóját és lepkéjét fogyasztják, a növényevők gyíkok étrendjében szerepelhet saláta, uborka, reszelt répa és más zöldségfélék is.
A sípolás légúti (légcső, tüdő, stb.) megbetegedésre (fertőzés, gyulladás) utal és komoly probléma előjele is lehet. Mindenképpen el kell vinni a madarat állatorvoshoz, aki megfelelő gyógyszerket tud adni.
A tünetek leírásából arra következtetek, hogy a kutyájának kifakadt a bűzmirigye. Ez elhanyagolt bűzmirigy-gyulladás következménye szokott lenni. Súlyos esetben a műtéti megoldás segíthet csak. Forduljon állatorvoshoz!
10 hónaposan még pisilhet lányosan egy cocker spániel kan. Szobatisztaságra szoktatáshoz javasolom, hogy a kutyát közvetlenül ébredés után és az evések után vigye sétáltatni. Amikor zöld területre ért a kutyával, biztassa "pisilj" vezényszóval. Amennyiben a kutya az utcán végzi el a kis- vagy nagydolgát, úgy nagyon dicsérje meg, hogy érezze a kutya, mennyire jó dolgot tett. Amennyiben egyedül hagyja otthon, akkor egy lehetőleg könnyen tisztítható, csempézett, viszonylag kis helyiségben (nem a WC-ben) hagyja a kutyát. Hagyjon előtte friss ivóvizet, kényelmes pihenőhelyet, egy-két kedvenc játékát, esetleg egy rádiót bekapcsolva. A kezdeti időszakban lehetőleg minél kevesebb időre hagyja magára a kutyát, mert lehet, hogy ilyenkor kirekesztve érzi magát, és ezért piszkít be. Figyelje meg, hogy amikor elindul otthonról, akkor hogyan viselkedik az állat. Ha ilyenkor ideges, akkor javaslom, hogy pár alkalommal játssza el a kutyával, mintha elindulna otthonról, vegye fel a kabátot, vegye magához a lakáskulcsot, aztán üljön le nyugodtan, olvasson újságot, nézzen tévét, a kutyával pedig látványosan NE foglalkozzon. Amikor a kutya megnyugszik, akkor nagyon dicsérje meg. Ezután jöhet az a lépcsőfok, hogy el is megy otthonról, de csak pár percre... Amikor pár perc után hazatérve a kutya nyugodt, akkor dicsérje meg... Megoldás lehet az a módszer is, hogy az egész helyiség alját beteríti újságpapírral, ha rápiszkít az állat, akkor megdicséri. Következő alkalommal már csak a helyiség felét teríti le, újságpapírral... Egészen addig, amíg kb. 0,5-1 négyzetméterig nem jutnak. Ekkor már csak akkor újságpapírozzon, ha tudja, hogy hosszabb időre lesz távol otthonról. Az egészséges kutyának 3-4 órát ki kell bírnia szobatisztán.
Idősebb korban nem javasolom a farok csonkolását, csak annak sérülése esetén.
Őszi-téli időszakban előfordul az amúgy fekete orrszínű kutyáknál az orr kivilágosodása. Ennek hátterében valószínűleg vitaminhiány állhat, mivel bőr/szőrtápláló vitaminkészítmények (állatpatikákban kaphatók) adagolásával az orr színe ismét elkezd sötétedni. Tavasszal általában önmagától is visszatér az eredetileg fekete orrszín.