1626. Honnan tudom, hogy beteg a macska?
Meg kell tanulnunk felismerni az intő jeleket, hogy szükség esetén segíthessünk cicán, és az állatorvosnak is kimerítő leírást adhassunk a tünetekről.
Meg kell tanulnunk felismerni az intő jeleket, hogy szükség esetén segíthessünk cicán, és az állatorvosnak is kimerítő leírást adhassunk a tünetekről.
Ha beteg macskánknak elsősegélyt szeretnénk nyújtani, először is meg kell tudnunk különböztetni a beteg cicát az egészségestől. De milyen egy egészséges macska?
A macskák, de leginkább kandúrok tulajdonosaiban előbb vagy utóbb (aktuálisan ilyenkor, tavasztájt) felmerül a kérdés: ivartalanítsa-e az állatot, vagy sem? A kérdés nem egyszerű, a döntést több körülmény figyelembevételével kell meghozni
A ragdoll macska sok más fajtához hasonlóan egy véletlen baleset tudatosan tovább alakított eredménye. Az első ragdoll kiscica a 60-as években Kaliforniában látta meg a napvilágot, egy fehér perzsa, és egy burmai kandúr titkos légyottjának gyümölcseként.
Egy napon váratlanul betoppanva barátaimhoz bizarr látvány fogadott: kedvenc perzsa cicájuk kifeszítve feküdt a padlón, a család minden tagja egy-egy végtagját fogta le, miközben a családfő buzgón porszívózta az állatot, aki meg sem próbált kiszabadulni szorult helyzetéből. Szemmel láthatóan megszokta már a procedúrát...
A sok vízivás és a hányás valőszínűleg a veseműködés elégtelensége miatt alakult ki. A vese állapotáról tájékozódni lehet a vizelet vizsgálatával, de pontosabb eredményt ad a vér biokémiai vizsgálata. A vese működése nem állítható helyre, de a megfelelő gyógyszeres kezelés és gyógytápok etetése képes javítani a macska állapotát.
Visszaöklendezett táplálék a legvalószínűbb, amit okozhat párzási hajlam és begygyulladás is (ha "kikente magát" a madár, úgy az előbbi esélyesebb). Ha a "tünet" orrváladékozással jár, úgy légúti fertőzés is lehet. Langyos vízzel mossa le a "ragacsot" és kísérje figyelemmel a madár viselkedését. Ha tüsszög, gubbaszt, tollazatát felborzolja, akkor vigye állatorvoshoz.
A kutyákon a herpeszvírusok a kölykök korai elhullását okozzák, ezért csak a szukákat kell vakcinázni kétszer: a tüzeléskor és a várható ellés előtt 1-2 héttel. Jelenleg csak egyféle vakcina van forgalomban ami a válsztás lehetőségét kizárja. Az oltóanyag meglehetősen drága, egy kombinált oltóanyag árának többszöröse.
Kedves Gazdi! Ennyi információ alapján lehetetlen megválaszolni ezt a kérdést. Ha nem bízik jelenlegi kezelőorvosában, kérjen szakvéleményt egy ortopédiában jártas állatorvostól. Lakhelyéhez legközelebb az alábbi linken talál ellátóhelyet: www.kisallatortopedia.hu Üdvözlettel, dr. Puskás Gábor
Kedves Gazdi! A kezelőorvos iránymutatása az elsődleges, de az ilyen jellegű sérülések gyógyulása több hetet is igénybe vehet. Ha késedelmes, jelentkezzenek állatorvosuknál kontrollvizsgálatra. Üdvözlettel, dr. Puskás Gábor