1626. Honnan tudom, hogy beteg a macska?
Meg kell tanulnunk felismerni az intő jeleket, hogy szükség esetén segíthessünk cicán, és az állatorvosnak is kimerítő leírást adhassunk a tünetekről.
Meg kell tanulnunk felismerni az intő jeleket, hogy szükség esetén segíthessünk cicán, és az állatorvosnak is kimerítő leírást adhassunk a tünetekről.
Ha beteg macskánknak elsősegélyt szeretnénk nyújtani, először is meg kell tudnunk különböztetni a beteg cicát az egészségestől. De milyen egy egészséges macska?
A macskák, de leginkább kandúrok tulajdonosaiban előbb vagy utóbb (aktuálisan ilyenkor, tavasztájt) felmerül a kérdés: ivartalanítsa-e az állatot, vagy sem? A kérdés nem egyszerű, a döntést több körülmény figyelembevételével kell meghozni
A ragdoll macska sok más fajtához hasonlóan egy véletlen baleset tudatosan tovább alakított eredménye. Az első ragdoll kiscica a 60-as években Kaliforniában látta meg a napvilágot, egy fehér perzsa, és egy burmai kandúr titkos légyottjának gyümölcseként.
Egy napon váratlanul betoppanva barátaimhoz bizarr látvány fogadott: kedvenc perzsa cicájuk kifeszítve feküdt a padlón, a család minden tagja egy-egy végtagját fogta le, miközben a családfő buzgón porszívózta az állatot, aki meg sem próbált kiszabadulni szorult helyzetéből. Szemmel láthatóan megszokta már a procedúrát...
Vidd el hüllőgyógyászatban jártas állatorvoshoz, alapos fizikális vizsgálattal dönthető csak el, hogy a tünetek hátterében betegség húzódik-e meg vagy természetes jelenséggel állunk szemben.
Távolról és a körülményeket nem ismerve nagyon nehéz kitalálni, mi történt. De egy félős kutyának sokszor az is elég, ha idegen helyen vagy idegen emberek között kell eltöltenie egy napot, esetleg a gazdája nélkül. A félős és bizalmatlan viselkedést sokan félreértik. Azt tanácsolom, hogy vigye magával, ahova csak lehet. Ismerjen meg a kutya minél több embert, több helyzetet. Ha tapasztalatot gyűjt, fokozatosan ismeri meg a világot, egy idő után múlik a félénksége. Várja meg, míg a kutya kíváncsisága miatt ismerkedni szeretne, és ezeket a próbálkozásait mindig dicsérje, bátorítsa a kutyát. Csak arra kell vigyázni, hogy ne erőltesse.
Hmmm. Két hetet biztos kellene várni és közben folyamatosan figyelni a viselkedésüket. Ha már elfogadónak és barátinak tűnik a viszony, akkor lehetne újra próbálkozni.
Valószínűleg megfázott vagy valami légzőszervi fertőzést sikerült összeszednie a malacnak. Kiegészítő kezelésnek jó szokott lenni a kamillázás, de mindenképpen el kellene vinni állatorvoshoz. Antiobiotikumos szemcseppeket szoktam írni, néha gyógyszeres port is kell keverni a vízbe vagy a gyümölcsre, és injekcióra is szükség lehet. Ez persze mind a vizsgálat során dől el.
A csőr és a karom koptatásra megfelelő berendezési tárgyakat kell elhelyezni (csőrkoptató, rágófák, karomkoptatós ülőfa vagy gyümölcsfa-ülőrúd, ami megfelelő vastagságú) a kalitkában. Nem tudom, milyen atkáról lehetett szó, leggyakoribb a csőr feletti viaszpajzs atkás fertőzöttsége, esetleg a lábaké. A daganatot látnom kellene, hogy nyilatkozni tudjak róla. Lehet, hogy tényleg daganat?