1626. Honnan tudom, hogy beteg a macska?
Meg kell tanulnunk felismerni az intő jeleket, hogy szükség esetén segíthessünk cicán, és az állatorvosnak is kimerítő leírást adhassunk a tünetekről.
Meg kell tanulnunk felismerni az intő jeleket, hogy szükség esetén segíthessünk cicán, és az állatorvosnak is kimerítő leírást adhassunk a tünetekről.
Ha beteg macskánknak elsősegélyt szeretnénk nyújtani, először is meg kell tudnunk különböztetni a beteg cicát az egészségestől. De milyen egy egészséges macska?
A macskák, de leginkább kandúrok tulajdonosaiban előbb vagy utóbb (aktuálisan ilyenkor, tavasztájt) felmerül a kérdés: ivartalanítsa-e az állatot, vagy sem? A kérdés nem egyszerű, a döntést több körülmény figyelembevételével kell meghozni
A ragdoll macska sok más fajtához hasonlóan egy véletlen baleset tudatosan tovább alakított eredménye. Az első ragdoll kiscica a 60-as években Kaliforniában látta meg a napvilágot, egy fehér perzsa, és egy burmai kandúr titkos légyottjának gyümölcseként.
Egy napon váratlanul betoppanva barátaimhoz bizarr látvány fogadott: kedvenc perzsa cicájuk kifeszítve feküdt a padlón, a család minden tagja egy-egy végtagját fogta le, miközben a családfő buzgón porszívózta az állatot, aki meg sem próbált kiszabadulni szorult helyzetéből. Szemmel láthatóan megszokta már a procedúrát...
A macskák köztudottan eléggé érzékenyek mindenre, így a gyógyszerekre is. Sok olyan gyógyszer van, ami nagyon jól használható kutyánál, de mérgező a macskáknak. Így azt javaslom, jobb inkább nem megkockáztatni a saját szakállára történő gyógyszer adást. A konkrét kérdésre tapasztalat hiányában nem tudok választ adni. De én inkább nem próbálnám ki.
Jó lenne egy röntgen vizsgálatot végeztetni,nincs-e légcsőszűkülete a kutyusnak. Lehet egy allergiás eredetű aszthmás tünet is az orr szívása.Ebben az esetben hörgőtágító gyógyszerekkel lehet csökkenteni a tüneteket. Érdemes lenne egy kardiológiai kivizsgálásra is elvinni,nincs-e szívmegbetegedés a háttérben.Keresse fel ismét állatorvosát,ha az előírt gyógykezelés nem hozott gyógyulást.
Feltétlen állatorvosi vizsgálatot igénylő eset, úgyhogy sürgősen keressen fel egy kollégát. Lehet, hogy röntgenvizsgálatra is szükség lesz.
Ez szerintem egy rossz szokás lehet. Azt, hogy melyik állat végzi el a dolgát este, úgy tudja kiszűrni, hogy külön zárja őket. Miután megvan a tettes, azt vagy kertes házba adja, vagy ha szerencséje van, pont őt viszi el az unoka, vagy kutyakiképző szakember segítségét-tanácsát kérheti. Utóbbi esetben sem garantálható, hogy teljesen megszűnik a probléma, de több esélye van Önnek. Kutya-szobatisztaság: A kutyák alapjaiban véve tiszta állatok, ha van lehetőségük, akkor hamar rászoknak arra, hogy ott végezzék el a dolgukat, ahol kell. Ehhez először el kell döntetnünk, hogy hol is legyen ez a hely. Az állatorvosok nem ajánlják, hogy kivigyük a kiskutyát az utcára, amíg nincs meg az utolsó oltása, ilyenkor kijelölhetünk egy helyet, ahova szoktatjuk. Vannak akik újságpapírt terítenek le a lakás egy pontjára, mások a macska alomra esküsznek. Természetesen a kutya nem fogja egyből megérteni, hogy mit akarunk, ezért szánjuk rá az első pár napot, legyünk a kutya nyomában és figyeljük minden mozdulatát. Ha látjuk, hogy a kiskutya nem találja a helyét, mászkál, szaglászik, vigyük le (vagy oda ahová szeretnénk, hogy pisiljen). Ha netán késő és éppen a tevékenység közben kapjuk rajta, akkor ne hagyjuk hogy befejezze, szóljunk rá és rögtön vigyük a kijelölt helyre. Ha oda pisil, vagy kakil, dícsérjük meg (akár jutalomfalattal is). Természetesen tudnunk kell, hogy a kiskutya nem képes négy óránál tovább viszatartani a vizeletét, valamint játék, alvás és evés után szinte biztos, hogy pisilni is fog.
1-2 lisztkukac elegendő, ha emellett az összes többi fontos tápanyagot megkapja. Adjon neki zöld füvet, lucernát, vörösherét, télen pedig nyers káposztát, üvegházi zöld salátát, sárgarépát, marharépát, zellert is. Fehérjeszükséglete miatt hetente egy-egy bogarat, lisztkukacot, földigilisztát is adjon hörcsögének.