1626. Honnan tudom, hogy beteg a macska?
Meg kell tanulnunk felismerni az intő jeleket, hogy szükség esetén segíthessünk cicán, és az állatorvosnak is kimerítő leírást adhassunk a tünetekről.
Meg kell tanulnunk felismerni az intő jeleket, hogy szükség esetén segíthessünk cicán, és az állatorvosnak is kimerítő leírást adhassunk a tünetekről.
Ha beteg macskánknak elsősegélyt szeretnénk nyújtani, először is meg kell tudnunk különböztetni a beteg cicát az egészségestől. De milyen egy egészséges macska?
A macskák, de leginkább kandúrok tulajdonosaiban előbb vagy utóbb (aktuálisan ilyenkor, tavasztájt) felmerül a kérdés: ivartalanítsa-e az állatot, vagy sem? A kérdés nem egyszerű, a döntést több körülmény figyelembevételével kell meghozni
A ragdoll macska sok más fajtához hasonlóan egy véletlen baleset tudatosan tovább alakított eredménye. Az első ragdoll kiscica a 60-as években Kaliforniában látta meg a napvilágot, egy fehér perzsa, és egy burmai kandúr titkos légyottjának gyümölcseként.
Egy napon váratlanul betoppanva barátaimhoz bizarr látvány fogadott: kedvenc perzsa cicájuk kifeszítve feküdt a padlón, a család minden tagja egy-egy végtagját fogta le, miközben a családfő buzgón porszívózta az állatot, aki meg sem próbált kiszabadulni szorult helyzetéből. Szemmel láthatóan megszokta már a procedúrát...
Amennyiben egy kifejlett, ivarérett korú állatról van szó, akkor egy alapos megfigyelés során összehasonlítja az adott kutyafajta un. ´fajtastandardjával´. (www.fci.be) Amennyiben megegyezőnek találja (gyakorlatilag ugyan ezt kell/kellene csinálnia a fajtakiállításokon a bíróknak is !) A kölyök kutya esetén, amennyiben mind a két szülő rendelkezik törzskönyvvel, akkor a szülők és a kölyök DNS vizsgálata adhat egyértelmű eredményt. Csak a kérdés már egy korábbi állapotra is visszavezethető, ugyan is közismerten a korrupció okán olyan kutyák is rendelkeznek törzskönyvvel amelyek eltérnek az adott fajta fajtaleírásától.
Mindig legyen előttük tiszta alom, lehetőleg külön mindegyik állatnak saját. Amelyik rossz helyre piszkít, azt keményen meg kell dorgálni (szóban!). Az alomtálcákat naponta el kell mosni, hogy teljesen szagmentesek legyenek.
Ha a fűtött lakásban lett elszállásolva, akkor szabadon engedés előtt fokozatosan vissza kell szoktatni a hidegebb időhöz. Amennyiben probléma nélkül elfogadja az eleséget, nem vergődik a kalitban, akkor érdemes lenne elengedésével egy napsütéses időszakot megvárni, mikor napközben 10 fok fölé emelkedik a hőmérséklet. A lényeg, hogy a márciusban már szabad legyen, mivel ekkor már nagyon közeleg a párválasztások időszakának vége . Kihelyezett odúval, etetővel elérhető, hogy a ház körül maradjon, szerencsés esetben szaporodjon is.
Létezik többféle táp (Royal Canin, Hill´s, Eukanuba stb.) és kiegészítő (Dermanorm, Lavet stb.), de elsősorban a szőrhullajtás okát kellene megkeresni, ami valóban hormonális ok is lehet, de összefüggésben lehet a műtéttel is...
Ilyen jellegű bódítószer nincs, azonban megpróbálhatnák természetes úton koptatni a körmeit. Lehet kapni un. kaparófákat. Ha hozzászokik ennek használatához, nem kell többé bajlódni a karomvágással.