1626. Honnan tudom, hogy beteg a macska?
Meg kell tanulnunk felismerni az intő jeleket, hogy szükség esetén segíthessünk cicán, és az állatorvosnak is kimerítő leírást adhassunk a tünetekről.
Meg kell tanulnunk felismerni az intő jeleket, hogy szükség esetén segíthessünk cicán, és az állatorvosnak is kimerítő leírást adhassunk a tünetekről.
Ha beteg macskánknak elsősegélyt szeretnénk nyújtani, először is meg kell tudnunk különböztetni a beteg cicát az egészségestől. De milyen egy egészséges macska?
A macskák, de leginkább kandúrok tulajdonosaiban előbb vagy utóbb (aktuálisan ilyenkor, tavasztájt) felmerül a kérdés: ivartalanítsa-e az állatot, vagy sem? A kérdés nem egyszerű, a döntést több körülmény figyelembevételével kell meghozni
A ragdoll macska sok más fajtához hasonlóan egy véletlen baleset tudatosan tovább alakított eredménye. Az első ragdoll kiscica a 60-as években Kaliforniában látta meg a napvilágot, egy fehér perzsa, és egy burmai kandúr titkos légyottjának gyümölcseként.
Egy napon váratlanul betoppanva barátaimhoz bizarr látvány fogadott: kedvenc perzsa cicájuk kifeszítve feküdt a padlón, a család minden tagja egy-egy végtagját fogta le, miközben a családfő buzgón porszívózta az állatot, aki meg sem próbált kiszabadulni szorult helyzetéből. Szemmel láthatóan megszokta már a procedúrát...
- A tüzelésnek nem lehetnek közvetlen halált okozó következményei. - A mérgezésnek nagyon sok tünete lehet, de ez esetben feltételezhetően csak kémiai méreganyagok okozta tünetek jöhettek volna számításba és ezeket a leírása alapján a kutya nem produkálta. (öklendezés, hányás, szájból vérzés, remegés, koordinálatlan mozgás, légzés zavar) - Az állat idős kora és az embertárs elvesztése együtt jelenthette az okot. - Egy idős kutya menhelyről történő örökbefogadása mindenképpen dicséretre méltó gondolat, - azzal a feltétellel, hogy az idős kutya speciális igényeit és tartási körülményeit megfelelő módon ki tudja elégíteni.
A kalitba helyezett puhafa darabkák, fűzfagallyak legyenek állandóan előtte. Ezek rágása, széttépése lekötheti a madarat. Megoldás lehet pár beszerzése, odú felhelyezése is, de a már tolltépésre rászokott madarat nehéz lesz teljesen leszoktatni erről a rossz szokásról. Multivitamin és ásványi anyag kiegészítésre szükségük van a fogságban tartott papagájoknak. A különféle gyártók készítményei beszerezhetők a kisállat-kereskedésekben, állatpatikákban, takarmányboltokban.
Az ízületgyulladásra javasolt gyógyszerek (ún. "nem-szteroid gyulladáscsökkentők" vagy NSAIDok) csak egészséges máj és veseműködés mellett használhatók biztonságosan. Mivel egy 13 éves kutyánál már elképzelhető (bár nem törvényszerű!) ezen funkciók károsodása, mindenképp javaslom, hogy előbb egyeztessen kezelő állatorvosával, mielőtt gyógyszert adna a kutyusnak. A biztonsággal állatoknak adható fájdalomcsillapítók receptkötelesek, így nem is vásárolhatók patikákban anélkül. A recept nélkül kaphatók (pl paracetamol, ibuprofen tartalmúak) kutyákban mérgezők lehetnek!!!
A kalcium hiány mellett, hasonló tüneteket okozhat férgesség is. Bizonyos féregfajok - orsóférgek - olyan méreganyagokat termelnek, amelyek idegrendszeri tüneteket okozhatnak, ami az állat halálához is vezethet. Ezért szükséges a kölykök 2 hetes korától 2 hetenként történő féregtelenítése TÖBBSZÖR!
Feltétlen vigye állatorvoshoz, hogy megnézze, és ha szükséges mintát vegyen belőle, mert ez így csak találgatás. Lehet jó és rosszindulatú szövetszaporulat is...