1626. Honnan tudom, hogy beteg a macska?
Meg kell tanulnunk felismerni az intő jeleket, hogy szükség esetén segíthessünk cicán, és az állatorvosnak is kimerítő leírást adhassunk a tünetekről.
Meg kell tanulnunk felismerni az intő jeleket, hogy szükség esetén segíthessünk cicán, és az állatorvosnak is kimerítő leírást adhassunk a tünetekről.
Ha beteg macskánknak elsősegélyt szeretnénk nyújtani, először is meg kell tudnunk különböztetni a beteg cicát az egészségestől. De milyen egy egészséges macska?
A macskák, de leginkább kandúrok tulajdonosaiban előbb vagy utóbb (aktuálisan ilyenkor, tavasztájt) felmerül a kérdés: ivartalanítsa-e az állatot, vagy sem? A kérdés nem egyszerű, a döntést több körülmény figyelembevételével kell meghozni
A ragdoll macska sok más fajtához hasonlóan egy véletlen baleset tudatosan tovább alakított eredménye. Az első ragdoll kiscica a 60-as években Kaliforniában látta meg a napvilágot, egy fehér perzsa, és egy burmai kandúr titkos légyottjának gyümölcseként.
Egy napon váratlanul betoppanva barátaimhoz bizarr látvány fogadott: kedvenc perzsa cicájuk kifeszítve feküdt a padlón, a család minden tagja egy-egy végtagját fogta le, miközben a családfő buzgón porszívózta az állatot, aki meg sem próbált kiszabadulni szorult helyzetéből. Szemmel láthatóan megszokta már a procedúrát...
Az idősebb kutyát is kb. ugyanazzal a módszerrel lehet szobatisztaságra nevelni mint a kölyök kutyát. Néha könnyebben kivitelezhető, de ez nem szabály! Az ivartalanításnak abból a szempontból van jelentősége, hogy így hajlamosabb az un. ´jelölő vizelés´ re. Az ivartalanítással ez jelentősen enyhíthető. A rongálásra hajlamos viselkedés ellen összetett módszerekkel lehet tréningezni.
Meg lehet próbálni nagyobb helyen tartani a teknősöket. Ha még egy teknőst betennének, attól biztosan nem múlna el az agresszivitása. A fajkülönbség nem szokott ilyet okozni. A hímek szoktak agresszívek lenni, de ilyen fiatal korban ez ritka. Ha semmi sem segít, az agresszív teknőst külön kell tartani, mert valóban okozhat akár súlyos sérülést is a többi teknősnek.
Nagyobb az esélye, hogy ismét a teraszon fészkeljenek, ha hagyja a régi fészket a helyén. Ha jól látom, a képeken egy házi rozsdafarkú tojó, illetve csimotái vannak. A fajta beazonosítás hímek esetén egyértelműbb, mivel a kerti rozsdafarkú hím mell színezete rozsdavörös, míg a házi rozsdafarkúé fekete, az idősebb példányok szárnyán jól látható fehér folt van.
Közvetlen egymás mellet nem javasolt tartani a teknőst és a macskát, egy lakásban azonban megférnek. Ha lehetséges, felügyelet nélkül nem szabad egy helyiségben hagyni őket. Legfontosabb szempont, hogy a macska sehogyan se férjen a teknőshöz. Mindenképp le kell fedni az akváriumot, vagy egyéb módon "macskabiztossá" kell tenni, ellenkező esetben a macska esetleg elkaphatja a teknőst. Szerencsétlen esetben előfordulhat, hogy a macska jelenléte folyamatos stresszt okoz a teknős számára. Ilyenkor a teljes elkülönítés, esetleg az akvárium letakarása a megoldás.
Javaslom, hogy vigyék állatorvoshoz a kutyát. A haspuffadást számos dolog okozhatja, többek között férgesség, ezért célszerű lenne féregteleníteni. Azonban látatlanban nem tudok pontos diagnózist felállítani, ezért kellene minél hamarabb orvoshoz fordulni, mert komolyabb is lehet a probléma okozója.