1626. Honnan tudom, hogy beteg a macska?
Meg kell tanulnunk felismerni az intő jeleket, hogy szükség esetén segíthessünk cicán, és az állatorvosnak is kimerítő leírást adhassunk a tünetekről.
Meg kell tanulnunk felismerni az intő jeleket, hogy szükség esetén segíthessünk cicán, és az állatorvosnak is kimerítő leírást adhassunk a tünetekről.
Ha beteg macskánknak elsősegélyt szeretnénk nyújtani, először is meg kell tudnunk különböztetni a beteg cicát az egészségestől. De milyen egy egészséges macska?
A macskák, de leginkább kandúrok tulajdonosaiban előbb vagy utóbb (aktuálisan ilyenkor, tavasztájt) felmerül a kérdés: ivartalanítsa-e az állatot, vagy sem? A kérdés nem egyszerű, a döntést több körülmény figyelembevételével kell meghozni
A ragdoll macska sok más fajtához hasonlóan egy véletlen baleset tudatosan tovább alakított eredménye. Az első ragdoll kiscica a 60-as években Kaliforniában látta meg a napvilágot, egy fehér perzsa, és egy burmai kandúr titkos légyottjának gyümölcseként.
Egy napon váratlanul betoppanva barátaimhoz bizarr látvány fogadott: kedvenc perzsa cicájuk kifeszítve feküdt a padlón, a család minden tagja egy-egy végtagját fogta le, miközben a családfő buzgón porszívózta az állatot, aki meg sem próbált kiszabadulni szorult helyzetéből. Szemmel láthatóan megszokta már a procedúrát...
Ha elkezdtél gondoskodni róla, természetes, hogy Budapesten is te leszel a gazdája. Ha erre nincs lehetőség,feltétlen keress neki új tulajdonos,mielőtt elköltöztök,nehogy ismét utcára kerüljön. Egészséges macska megtanul tisztálkodni. Ha ezt nem teszi,feltételezhetően beteg. Vidd állatorvoshoz!
Legvalószínűbb valamilyen vírus-, vagy baktériumfertőzés, de a pontos diagnózishoz mindenképpen állatorvost kell felkeresnie. A baktériumfertőzések antibiotikumokkal legtöbbször jól kezelhetők. A vírusfertőzésekkor legfontosabb az immunrendszer támogatása. Ilyenkor bőséges folyadékbevitelre van szükség. A madarak szívesebben fogyasztják a friss vizet, ezért azt legalább naponta szükséges cserélni. Az ivóvízbe keverve pozitív hatásúak a vitaminkészítmények és más immunerősítők. Fontos a fertőzött állomány megfelelő karanténozása. A vírusftörzsek közt van olyan, amelyik csak a gyengébb egyedeket ölik meg, de ilyenkor is fenn áll a veszélye, hogy a túlélők még sokáig vírushordozók maradnak.
A tapasztalt köhögés hátterében sokféle ok állhat, de a szóba jöhető lehetőségek között csak nagyon alapos és körültekintő betegvizsgálat után lehet eligazodni. Mindenképpen olyan állatorvost keressenek, aki nem csak ránéz a kutyára, hanem hajlandó őt tényleg lelkiismeretesen megvizsgálni, belenézni a torkába, meghallgatni a mellkasát, szívét, légcsövét, és aki megfelelő röntgenfelvételeket is tud készíteni (ez utóbbi nélkülözhetetelen pl. az ebben a fajtában elég gyakori légcsőszűkület kiderítésében).
Mindebképpen javasolnám az orvosi kezelést, mert a fényképeken nem sok látszik, egyébként bakteriális fertőzésnek tűnik, de tüzeesebb kivizsgálást ígényelne, szóljon az llátó állatorvosnak a vizsgálet előtt, hogy most nem , de mikor lesz várhatőan pénze, így válllja-e a vizsgálatot. Üdv
Feltétlen keressen fel állatorvost! Lehet mandulagyulladás, gyomorprobléma vagy akár stressz-alapú is. Meg kell keresni az okát, amit házilag és/vagy ilyen formában nem lehetséges...