1726. Amikor a kutyának fáj a mozgás: a csont artritisz tünetei és kezelése
A kutyák csont artritisze lassan terjedő betegség, melynek következtében a porcok elgyengülnek, a mozgás nehézkessé, fájdalmassá válik.
A kutyák csont artritisze lassan terjedő betegség, melynek következtében a porcok elgyengülnek, a mozgás nehézkessé, fájdalmassá válik.
Mire figyeljünk, hogy biztosan megfelelő szoba kennelt válasszunk?
Az utóbbi 2 évben az állattartók száma exponenciálisan megnövekedett. Míg egyesek teljes lelküket beleadják az állatok gondozásába, mások szép kis pénzösszegekhez jutnak az illegális állatkereskedelemmel.
A tengelici menhely bezárása miatt sürgőssé vált a még bennlévő kutyák elhelyezése. Jelenleg kb. 90 kutya várja megmentőjét a menhelyen. A ki nem vitt kutyák nagy eséllyel el lesznek altatva a helyi önkormányzat eljárásában.
Mi, a ZZ-sek, a Magyarországon élő összes állat, de főként a kutyák és macskák helyzetének jobbításán dolgozunk. Mentünk és örökbe is adunk, és tudjuk, hogy ezeknek az állatoknak az életet adtuk. Azonban ennél többet szeretnénk, azt hogy amelyik megszületett, annak mind jusson esély, szerető gazdi.
Sajnos az ilyen korban lévő kutya esetében a fiatal korban elmaradt szocializációt és nevelést nagyon nehéz (de nem lehetetlen !) pótolni. Amennyiben megállapítható, hogy a fajtársakkal szembeni viselkedésének jelentős része az un. 'szexuális indittatás' - akkor az ivartalanítás még ebben a korban is egy jó lehetőséget jelenthet a fentiekben említettek pótláshoz.
A probléma lehet allergiás, gombás, parazitás eredetű, úgyhogy mindenképpen állatorvosi ellátást igénylő eset...
Ha a patkóetető 1,5 dl-es azzal semmi gond, de, ha ezt telerakja lágyeleséggel, gyümölcscel, az már igencsak problémás lehet. Tojásos lágyeleségből két naponta egy teáskanálnyi bőven elég egy párnak. Erre mehet egyetlen csepp máriatövis olaj. Túladagolása esetén hasmenés jelentkezhet, ami automatikusan megszünik az olaj megvonásával. Ilyenkor a lágyeleség, gyümölcs etetését is fel kell függeszteni a tünet megszűnéséig. A máriatövis nem csupán megállítja a máj "elfajulását", de regenerálja is. Mi mag formájában etetjük, olajat csak olyankor adtunk, mint egy, a közelmúltban vásárolt amazonpapagájunk esetében, aki az ólommérgezése miatt fellépő hányinger következtében teljesen felhagyott az önálló evéssel. A máriatövis hatékonyságát jól demonstrája, hogy az első röntgenen látható jelentős májzsugorodás, a második kép alapján egyetlen hét elteltével némi fejlődést is mutatott. Azóta a magkeverékének kb. 10%-a máriatövis mag. Ha visszanyeri eredeti 70 dkg-os testsúlyát és teljesen tünetmentes lesz, akkor elesége, miként az összes többi papagájunk magkeveréke 1:20, 1:30 arányban fog máriatövis magot tartalmazni. Vagyis a kérdésre válaszolva, nem kúraszerűen, hanem folyamatosan, kis mennyiségben etetjük. Mivel a mi hullámospapagájaink is előszeretettel fogyasztják, érdemes lenne Csupikáék köleséhez is a magot hozzákeverni, bízva benne, hogy ha nem is eszik meg pár nap után, de talán egyszer mégiscsak rászoknak. Mag formájában elkerülhető az a mellékhatás, hogy esetleg hasmenést kapjon tőle a madárka.
Sajnos én így nem tudok okosakat mondani, a kérdéseket a kezelő állatorvosnak kell feltenni, hiszen ő ismeri a beteget, ő tudja, mi alapján állapította meg a diagnózist, ő tudja, hogy milyen vizsgálati leletre alapozott. Ha valóban parvovírusos volt a kutya, akkor ha már rendeződött a bélsara, illene már ennie is valamennyit. És nem szabadna már hánynia. Tehát, valami nem stimmel ebben a történetben. De azt, hogy mi nem stimmel, innen a távolból nem lehet megmondani.
Attól függ, milyen sebről van szó. Friss, felületes sérülést nyugodtan megpróbálhat kezelni, de mély vagy fertőzött seb már komolyabb ellátást, esetleg antibiotikumos kezelést igényelhet.