1751. Készítsünk leguán fészket
A tojásrakáshoz készülődő nőstény leguán éjt-nappallá téve keresi a legalkalmasabb helyet utódjai számára. A vadonban vermeket ás, a terráriumban nekünk kell biztosítanunk az ideális feltételeket.
A tojásrakáshoz készülődő nőstény leguán éjt-nappallá téve keresi a legalkalmasabb helyet utódjai számára. A vadonban vermeket ás, a terráriumban nekünk kell biztosítanunk az ideális feltételeket.
A nem fertőző betegségek nem megfelelő környezeti tényezők hatására alakulnak ki. Az akváriumi halak számára ez tényező elsősorban maga a víz.
A legfontosabb és legnehezebb az akváriumi halak tenyésztésben az optimális életkörülmények megteremtése az akváriumban található összes vízi szervezet számára. Az optimális környezeti feltétel sok tényezőn alapul: a víz gáz-és só tartalma, hőmérséklete, a növények mennyisége és fajösszetétele, világítás, a tápanyag mennyisége, minősége és típusa, a halak száma, stb.
Az akváriumi halfajok többsége melegvízi. Tartásukhoz az optimális vízhőmérséklet 18-27°C között ingadozhat. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a halak hidegvérű állatok, és a testhőmérsékletük megegyezik a külső környezet, vagyis a víz hőmérsékletével.
A legtöbb akváriumi hal nagy mennyiségű oldott oxigént igényel, melynek mennyisége a víz kémiai összetételének egyik legfontosabb mutatója. Az oldott oxigén tartalma a vízben elengedhetetlen úgy a halak, mint minden más élőlény, vízinövény számára.
Az idősebb kutyát is kb. ugyanazzal a módszerrel lehet szobatisztaságra nevelni mint a kölyök kutyát. Néha könnyebben kivitelezhető, de ez nem szabály! Akkor is így kell eljárni, ha korábbi lakhelyén a kutya szobatiszta volt. Mert ott, megszokott valamilyen szabályt, amely az új helyre való költözéssel teljesen felborult. A dolgunk annyival egyszerűbb, hogy a házi kutya-WC (kutyapelenka) kialakítása akár el is hagyható, hiszen egy felnőtt állat ideális esetben már rendelkezik kellő védettséggel a fertőző betegségek ellen és minden további nélkül kivihetjük az utcára ráadásul képes visszatartani szükségleteit arra a néhány percre, amíg felöltözünk és elindulunk vele sétálni. Szobatisztaságra nevelés: Amint hazavittük a kiskutyát, három fontos helyet kell kijelölnünk számára: 1. a helyét, ahol nyugodtan, zavartalanul pihenhet, 2. az etető- és itatótálja helyét, 3. egy könnyen takarítható helyen egy ideiglenes kutya-WC-t.Ez utóbbi lehet kutyapelenka, újságpapír, rongy és célszerű könnyen felmosható padlójú helyiségben kijelölni, például a kis_kutya_nagy_kutya_1fürdőszobában. A kiskutya általában minden evés és alvás után elvégzi a dolgát, ezért figyeljük a kölyköt: ha szimatol, keresgél, tegyük a kijelölt helyre. Ha a megfelelő helyen pisilt vagy kakilt, dícsérjük mg, hogy megtanulja, ezt a viselkedést várjuk el tőle. Egy kiskutya, a kisgyerekekhez hasonlóan, még nem teljesen ura záróizmainak, nem képes huzamosabb ideig visszatartani sem folyékony, sem szilárd "végtermékeit" - legyünk vele türelmesek. Ha baleset történt, akkor se szidjuk keményen és főleg ne verjük bele az orrát a produktumba, teljesen hatástalan. Nagyon fontos, hogy a szidásnak is csak tettenéréskor van értelme, mert a kiskutya nem képes összekapcsolni múltbéli viselkedését a később kapott büntetéssel. Ha következetesek vagyunk, néhány hét alatt nagyszerű eredményt érhetünk el.Amint a kiskutya megkapta a megfelelő oltásokat és már utcára vihetjük, dícsérjük meg minden alkalommal, ha sétálás közben végzi el a dolgát. Nemsokára teljesen át fog szokni arra, hogy ne otthon, hanem kint ürítsen.
Főleg vitorlásoknál és aranyhalnál szokott előfordulni rossz vízminőség esetén ez a bakteriális fertőzés. Ha terjedni kezdene a hatékonyabb szűrés, több vízcsere és a baktokill tabletta megfogja.
Fajtától függően 7-8 hónapos kortól (90-100kg) lehet búgatni. Megfelelő fajta kiválasztása után inszeminátorral egyeztetni, aki elvégzi a termékenyítést (vagy ha a közelben van kantartó vele megbeszélni).
Abban sajnos igazat kell adnom az "előttem szólónak", hogy bernáthegyiek valóban nem tartoznak a hosszú életű kutyák közé, különösen akkor, ha a fajtára egyébként jellemző betegségek kialakulnak náluk. Ez így lehet az Önök kutyájával is, akinek véleményem szerint a szívével lehet baja (ami igen csak gyakori náluk). A leírtakból azt érzékelem, hogy sokféle vizsgálatot végeztek nála, de vannak még olyan vizsgálatok, amelyekre égetően szükség lenne a pontos diagnózishoz. Ez elsősorban a kardiológiai kivizsgálást, azon belül is a szív iltrahangos vizsgálatát jelenti. Ha kiderül, hogy van-e baja a szívének, és ha igen, az mi, mindjárt könnyebb lehet a gyógyszerezése is. Meg kellene beszélni a kezelőorvosával, hogy hová tudnák elvinni ilyen vizsgálatra!
Valamilyen korábban a kutya számára nem ismert illatanyag szokott ilyen hatást kiváltani. A játék és a "szaglási pont" védelme kezdeti domináns jelenség és egy ben rangsorprobléma, - amelyeket ennek megfelelően kell és lehet kezelni.