1751. Készítsünk leguán fészket
A tojásrakáshoz készülődő nőstény leguán éjt-nappallá téve keresi a legalkalmasabb helyet utódjai számára. A vadonban vermeket ás, a terráriumban nekünk kell biztosítanunk az ideális feltételeket.
A tojásrakáshoz készülődő nőstény leguán éjt-nappallá téve keresi a legalkalmasabb helyet utódjai számára. A vadonban vermeket ás, a terráriumban nekünk kell biztosítanunk az ideális feltételeket.
A nem fertőző betegségek nem megfelelő környezeti tényezők hatására alakulnak ki. Az akváriumi halak számára ez tényező elsősorban maga a víz.
A legfontosabb és legnehezebb az akváriumi halak tenyésztésben az optimális életkörülmények megteremtése az akváriumban található összes vízi szervezet számára. Az optimális környezeti feltétel sok tényezőn alapul: a víz gáz-és só tartalma, hőmérséklete, a növények mennyisége és fajösszetétele, világítás, a tápanyag mennyisége, minősége és típusa, a halak száma, stb.
Az akváriumi halfajok többsége melegvízi. Tartásukhoz az optimális vízhőmérséklet 18-27°C között ingadozhat. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a halak hidegvérű állatok, és a testhőmérsékletük megegyezik a külső környezet, vagyis a víz hőmérsékletével.
A legtöbb akváriumi hal nagy mennyiségű oldott oxigént igényel, melynek mennyisége a víz kémiai összetételének egyik legfontosabb mutatója. Az oldott oxigén tartalma a vízben elengedhetetlen úgy a halak, mint minden más élőlény, vízinövény számára.
A kiváltó ok lehet a stressz vagy a területbirtoklás. Az "egy bizonyos takaró" inkább az utóbbira enged következtetni. Megelőző intézkedés lehet, ha az adott helyiséget zárják a macskától és megtiltják részére az ágy használatát. Érdemes lenne átmeneti időre egy második alomtálcát is bevezetni és mind a kettőt egy új alomanyaggal tölteni.
Ha egy napig nem eszik a teknős, az még lehet a környezetváltozás miatt. Fontos, hogy most a terráriumban legyen 24-25 fok, a melegítőlámpa alatt pedig 33-35 fok. Sokszor a melegebb hőmérséklettől elkezdenek enni ilyenkor. Ha ilyen melegben van a teknős, és 2-3 nap eltelik úgy, hogy nem eszik semmit, akkor mindenképpen állatorvoshoz kell vinni, mert lehet, hogy betegség okozza az étvágytalanságot.
Az injekció a tüzelés megelőzésére, kiiktatására, megszüntetésére szolgál. Ha ennek ellenére befedezte (mert akkor mégis tüzel a szuka...) a kan kutya, akkor mindenképpen nézesse meg állatorvossal!
Egy 10 éves kutyát megoperálni nem lehetetlen ugyan, ha jó egészségnek örvend és a szíve, veséi, mája rendben vannak, akkor nem jelenhet túl nagy kockázatot, azonban mégis azt mondom, hogy ha eddig nem operáltatták meg, akkor most már ebből a szempontból nem nagyon érdemes. A mai felfogásunk és tudásunk szerint a daganatos betegségek megelőzésnek esélye akkor a legnagyobb, ha még az első tüzelés előtt ivartalaníttatják a szukát. Minden egyes tüzelés után egyre nő az esélye, és 10 évesen már ez nem fog segíteni neki az esélyek csökkenésében.
A kiskutya csupán kiskutya - és nem egy plüssmackó. Ugyanazok a szabályok vonatkoznak a kis testű kutyákra, mint nagy testű kedvenceinkre. Kis testben ugyanolyan kutyalélek lakozik. Vagyis: falkatörvények. A babusgatás a kutya szemében nem más, mint alárendeltség elismerése. Ezért Ön a viselkedésével pont az ellenkezőjét sugallja a yorkinak, mint amit szeretne. Az eb olvasatában ez ugyanis a következőképpen hangzik: "Hmmm, folyamatosan azt jelzi felém a gazdi, hogy én vagyok a falkavezér - gyorsan kell tennem valamit, hogy megmutassam, én vagyok itt a király!" És mi a következő lépés? Az eb gyorsan morog egyet. Kedves asszonyom! Ameddig babusgatni akarja a kutyát, ez a helyzet nem fog megváltozni. Egy kutyának (bármekkora is a mérete) falkára van szüksége. Ezért Önnek, hogy elfogadja Ön a kutya, hogy szót fogadjon, hogy ne kapja meg az Ön kezét esetleg Önnek a Hogyan legyek falkavezér? című cikkben leírtakat tanácsos követnie és következetesen betartania.