1881. Ha a kiskutya kölyök a kezedet harapdálja
Kérdés: Hogyan tudom megakadályozni, hogy a kölyökkutyám ne csípjen és harapjon? Válasz: A kölyökkutya mindent megrág és megharapdál. Hiszen az alomtestvéreivel is ily módon játszik.
Kérdés: Hogyan tudom megakadályozni, hogy a kölyökkutyám ne csípjen és harapjon? Válasz: A kölyökkutya mindent megrág és megharapdál. Hiszen az alomtestvéreivel is ily módon játszik.
A legősibb madár Archaeopteryx néven volt ismert és körülbelül 150 millió évvel ezelőtt élt. Akkora volt, mint egy holló, testét tollak borították és szárnyai voltak.
A Szétszórt Idiopatikus Miozitisz (DIM) egy viszonylag új betegség a háziasított görényeknél. Miozitisz, vagy polimiozitisz az izmok gyulladása. "Szétszórt" a testben való elterjedésre utal. "Idiopátia" azt jelehogy jelenleg nem érthető az oka.
A vadászgörények hajlamosak a veszettségre, de ez ennél a fajnál egy ritka betegség összehasonlítva a kutyákkal és különösen a macskákkal. Ennek egyrészt a veszettséggel szembeni veleszületett ellenállás az oka. A veszettség gyakorisága nagyon alacsony a szoros kapcsolatban álló vadállatoknál, mint például a menyéteknél és nyérceknél.
Tavaszodván, amikor elkezdték ringatni színpompás virágaikat a tulipánok, s fehér szirmaikkal integettek vissza a jácintok, Durci, az első születésnapját ünneplő cicalányunk is egyre kevesebbet heverészett az ágytakarón. Valami furcsa izgalom lett úrrá rajta.
Kedves Gazdi! Valószínűleg nem kálium, hanem K-vitamin, amit kap a kutyus. A patkányméreg véralvadásgátló hatású. 1-2 napon belül érdemes ellenőrizni a véralvadási laborparamétereket. Ehez viszont rendelőbe kell vinni a kutyust. Hánytatni csak korai stádiumban érdemes. Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc
Kedves Renáta! A bőrgyulladások diagnosztikája laborvizsgálatot igényel. Bőrkaparék mikroszkópos és gombatenyésztési vizsgálat szükségeltetik, majd ennek mgfelelő gyógyszeres kezelés válik szükségessé. Úgy hogy el kellene vinni az állatorvosához a cicát, mert ha gomba, akkor egyes speciális fajok emberre is átterjedhetnek. Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc
Az Ivermectin spot on változatát 0,5ttkg-ra javasolják, egy csepp ennek az ötszöröse, 4-5 csepp a 20-25-szöröse ha a nimfák átlagos 10dkg körüli testsúlyát vesszük figyelembe. A tényszerűség kedvéért hozzá kell tenni, hogy tudomásom szerint még a gyártó sem rendelkezik elég referenciával a hatékonysághoz, vagy a szükséges minimális-maximális dózis, vagy éppen a kezelendő állatfajok egyedeire fajcsoportonként alkalmazható hatástanulmánnyal, Több madártartó is dicsekszik azzal, hogy "brutális" mértékben, vagyis a javasolt adagolássokszorosának megfelelő mennyiségben használja a spot on készítményeket. Véleményem szerint ez felelőtlenség. A túldozírozott készítmények elsősorban a májat károsítják, de ezen kívül még sok kedvezőtlen mellékhatásuk is lehet. Májregenerálásra mindenképp javasolnék máriatövismagot, vagy ebből készül gyógyhatású kivonatot. A 10mg-os Ivermectin spot on (vagyis nem spot on light) eredeti adagolás szerint 150kg élősúlyra elegendő, úgyhogy semmiképp ne folytassa tovább a madár "kezelését". Egy nimfapapagájt egy csepp Ivermectinnel kellett volna kezelni, majd ezt 2-3 hetenként megismételni 2-3 alkalommal. Sebkezelésre fertőtlenítésre legtöbbször Betadint szoktunk használni, esetleg nagyobb sérüléshez, nehezen elálló vérzés csillapítását követően un. Mikulicz, vagy más néven patakenőcsöt, ami kiváló fertőtlenítő, vérzéscsillapító, hámosító hatású. Feltételezem, hogy a "kék Lukács" kenőcs hatóanyaga is ezüst származék lehet. Az említett "fátyol", az a pislogóhártya, amivel a madarak a szemüket nedvesítik. Beteg madárnál a pislogás sűrűbben ismétlődik. Csak utólagos információként - a tolltetvek, atkák, a kalit közvetlen közelében maradnak, nem hagyják el a gazdaállatot, erős fertőzöttség esetén, ha mégis az ember kezére kerülnek, rövidesen elpusztulnak. Nagyobb állományoknál kártételük jelentős lehet, de 1-2 madaras hobbitartóknál gyorsan kiírthatók. A madáron történő kezelés mellett a kalit közvetlen környékét érdemes ilyenkor befújni, például piretrin hatóanyagú sprayvel.
Pontos diagnózist bélsárvizsgálat adhat. Enélkül állatorvos által javasolt szélesspektrumú antibiotikummal lehet kísérletezni, ami enrofloxacin,vagy tetran hatóanyagú. Vagyis mindenképp érdemes állatorvoshoz fordulni, méghozzá a 3 hete meglévő tünetek alapján, minél gyorsabban.
Kedves Kérdező! A hányadék vizsgálatára szükség van. Dr. Puskás Gábor