1921. Hogyan tanítsuk meg a kiskutyánkat a behívásra? Elmondjuk
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
Fajtájuk történelmét figyelembe véve a kutyák háziasítása viszonylag új eseménynek számít. Bár vadon élő kutyák már több millió éve léteznek, ebből csak néhány ezer évet töltöttek házi kedvencünkként. Nem csoda hát, hogy máig megőriztek néhány vad ösztönt; ezek egyike a rejtőzködés, bújás.
A kutyák viselkedése általában vagy ösztönös, vagy tanult cselekedet. Ez alól az ásás sem kivétel; ez is egyösztönös viselkedés. Vannak bizonyos kutyafajták (az úgynevezett kotorékebek), mint a terrierek és a tacskók, amelyeket kifejezetten a vadak, mint például a borz, a róka és a vidra kiásására tenyésztettek ki.
Lumboszakrális (ágyéki) szűkületet nevezik még lumboszakrális instabilitásnak, lumboszkarális fejlődési rendellenességnek, lumboszkarális torzulás, ágyéki gerincszűkületnek, lumboszakrális szpondilózisnak, lumboszakrális ideggyökér tömörödésnek, és a cauda equina szindrómának is.
A myasthenia gravis, magyarul izomgyengeség egy ritka neuromuszkuláris zavar, ami felnőtt kutyákat és kölyköket egyaránt megtámadhat. Az esetek többségében szerzett, de ritkán lehet örökletes elváltozás is.
Jobb lenne megmutatni az állatorvosnak, nehogy tályog legyen belőle. A nyakfájós kutya nyaki porckorongsérv is gyanús lehet, amit szintén ki kellene vizsgáltatni ortopédiai esetekkel foglalkozó állatorvossal.
A tüneteket okozhatja a gyógyszer mellékhatása is, de okozhatja ugyanaz a folyamat is, ami az alap panaszokat okozta (vagyis a bénulás). Ebben a fajtában ez nem lenne meglepő. Én az Önök helyében mielőbb megmutatnám a kutyát egy ortopéd specialistának, aki az állapotát és a szükséges gyógykezelést talán jobban meg tudná határozni. Ehhez persze szükség lesz egy sor vizsgálatra, pl. röntgenre, egyebekre.
Lakásban tartott madaraknál gyakoribb jelenség a túl intenzív tollváltás. Rosszabb esetben a hullámospapagájoknál "franciavedlés" elnevezésű cirkóvírus fertőzés tünete. A kezelés ugyanaz. A tollképzéshez emelt mértékű vitaminadagolásra, fehérjére és ásványi kiegészítésre van szükség. Például a Muta-vit elnevezésű állatpatikában, takarmány forgalmazóknál kapható készítményre, vagy más komplex vitaminra, kalciumkiegészítéssel.
Kedves Gazdi! Mutassa meg állatorvosnak a cicát, aki alapos fizikai- és laborvizsgálat után pontos diagnózist tud felállítani! Sajnos ezen tünetek alapján látatlanban lehetetlen tanácsot adni!
Kedves Margó! Valószínűleg a cicának az említettek mellett allergiás túlérzékenysége is van. Ebben az irányban is vizsgálódni kellene. Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc