1921. Hogyan tanítsuk meg a kiskutyánkat a behívásra? Elmondjuk
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
Fajtájuk történelmét figyelembe véve a kutyák háziasítása viszonylag új eseménynek számít. Bár vadon élő kutyák már több millió éve léteznek, ebből csak néhány ezer évet töltöttek házi kedvencünkként. Nem csoda hát, hogy máig megőriztek néhány vad ösztönt; ezek egyike a rejtőzködés, bújás.
A kutyák viselkedése általában vagy ösztönös, vagy tanult cselekedet. Ez alól az ásás sem kivétel; ez is egyösztönös viselkedés. Vannak bizonyos kutyafajták (az úgynevezett kotorékebek), mint a terrierek és a tacskók, amelyeket kifejezetten a vadak, mint például a borz, a róka és a vidra kiásására tenyésztettek ki.
Lumboszakrális (ágyéki) szűkületet nevezik még lumboszakrális instabilitásnak, lumboszkarális fejlődési rendellenességnek, lumboszkarális torzulás, ágyéki gerincszűkületnek, lumboszakrális szpondilózisnak, lumboszakrális ideggyökér tömörödésnek, és a cauda equina szindrómának is.
A myasthenia gravis, magyarul izomgyengeség egy ritka neuromuszkuláris zavar, ami felnőtt kutyákat és kölyköket egyaránt megtámadhat. Az esetek többségében szerzett, de ritkán lehet örökletes elváltozás is.
Kedves Gazdi! Jó volna személyesen bemutatni a madarat egy kompetens állatorvosnak. Lehetséges, hogy a madár megsérült (törés körül az izmok például megduzzadnak, így próbálja a szervezetsérült csontokat rögzíteni), de okozhatja gyulladás, vagy szárny alatti tályog is. Érdemes lenne megfogni és alaposabban megvizsgálni, pontosan mi idézte elő a tüneteket. Törések kezelésénél a sérült testrész nyugalomba helyezése és rögzítése a legfontosabb, de a helyreigazítást lehetőleg bízza állatorvosra.
Állatorvossal kell kezeltetni állományszinten (különösképp tüdőféregre) a paraziták ellen. Injekciós készítmény jó hatással alkalmazható.
Kedves Gazdi! Lehetséges, hogy az erőlködés vagy a táp miatt, de az sem kizárt, hogy férges vagy valamilyen súlyosabb dolog van a háttérben. Mindenképpen komolyan kell venni a véres bélsarat, ezért ha a következő alkalommal is tapasztalja, feltétlenül mutassa meg állatorvosnak a kiskutyát!
A felnőtt hullámos papagájoknál a csőr feletti viaszhártya színe ad támpontot: a hímeké kék, a nőstényeké barna színű. Fiatal madaraoknál (6-8 hónapos kor előtt) a hímeké lehet rózsaszín vagy lila, és csak azután kékül be. Az orrlyukak körüli fehéres karika pedig tojóra utal. Bár a kép nem adja vissza teljesen a színeket, amennyiben fiatal madárról van szó, akkor valószínűleg hím. Viszhártya színének változása: A hullámos papagájok viaszhártyája az a húsos terület a csőr fölött, amely az orrnyílásokat tartalmazza. A viaszhártya színváltozása a normális növekedés velejárója. A fiatal hímeknél rózsaszínes kék árnyalatú és teljesen áttetsző. A fiatal tojók viaszhártyája kékesfehér és tömörebbnek látszik. A színváltozás akkor következik be, amikor a fióka elhagyja a fészket és elég éretté válik felnőtt tollazata megjelenéséhez. A felnőtt hímeknél a kék sok változata előfordulhat, a tojók viaszhártyája barna. Ez a tenyészidőszakban sötétebb barnává válhat, mint normál állapotban.
A heréken a duzzanat a mellékhere, ami normális állapot. A többi hörcsögöt állatorvosnak kellene megvizsgálnia, hogy segíthessen.