1921. Hogyan tanítsuk meg a kiskutyánkat a behívásra? Elmondjuk
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
Fajtájuk történelmét figyelembe véve a kutyák háziasítása viszonylag új eseménynek számít. Bár vadon élő kutyák már több millió éve léteznek, ebből csak néhány ezer évet töltöttek házi kedvencünkként. Nem csoda hát, hogy máig megőriztek néhány vad ösztönt; ezek egyike a rejtőzködés, bújás.
A kutyák viselkedése általában vagy ösztönös, vagy tanult cselekedet. Ez alól az ásás sem kivétel; ez is egyösztönös viselkedés. Vannak bizonyos kutyafajták (az úgynevezett kotorékebek), mint a terrierek és a tacskók, amelyeket kifejezetten a vadak, mint például a borz, a róka és a vidra kiásására tenyésztettek ki.
Lumboszakrális (ágyéki) szűkületet nevezik még lumboszakrális instabilitásnak, lumboszkarális fejlődési rendellenességnek, lumboszkarális torzulás, ágyéki gerincszűkületnek, lumboszakrális szpondilózisnak, lumboszakrális ideggyökér tömörödésnek, és a cauda equina szindrómának is.
A myasthenia gravis, magyarul izomgyengeség egy ritka neuromuszkuláris zavar, ami felnőtt kutyákat és kölyköket egyaránt megtámadhat. Az esetek többségében szerzett, de ritkán lehet örökletes elváltozás is.
A leírtak betegség tünetei (talán "hiánybetegség"). A pontos diagnózis kialakítására keressen fel egy állatorvost.
Mennyit mozog a kutya? Mennyit sétál? Mennyit fut? Most nem a kerti játékra gondolok! Mennyit foglalkoznak vele? A német juhász munkára termett! Rendkívüli a munka- és mozgásigénye. Ha nincs elég dolga, elunja magát. Egy unatkozó kutya pedig megpróbálja felhívni magára a figyelmet. Javaslat: amikor a kutya a háztetőn vonyít vagy ugat, le kell loccsantani egy pohárnyi vízzel - majd rögtön elfordulni tőle és arrébb menni. Ennek célja, hogy kizökkentse a kutyát a viselkedésből, meglepődjön és abbahagyja, amit csinált. Ha újra rákezd, ismét le kell loccsantani és ismét - nagyon fontos - el kell fordulni és elmenni onnan. Ha ilyenkor a gazda után szalad a kutya, semmi baj, hiszen abbahagyta a vonyítást-ugatást. De fontos: nem szabad ilyenkor azonnal megsimogatni. Várni kell pár percet,majd magunkhoz hívni és amikor odajön és ránk figyel, akkor megsimogatni, ezzel megdicsérni. A dörgéstől való félelméről kicsit időigényes (hosszasabb) következetes terápiával le lehet szoktatni. Nagyon sikeresek és tartósak ezek a viselkedésterápiák - egy kis energiabefektetéssel hosszú évekre megkönnyítik a kutya és a gazdi dolgát. Amennyiben ehhez további segítségre van, telefonszám a szerkesztőségben elkérhető. (info@haziallat.hu)
Az állatok is szépen alkalmazkodnak a változott helyzethez és megtanulnak a beteg lábbal élni, de hátrányt mindenképpen jelenthet a szabadban. Valószínűleg több veszélynek is ki van téve egy ilyen süni és a táplálékszerzés is mehet nehezebben ez a gyógyulás mértékétől is függ. Látatlanban nehéz biztosat mondani. Giliszta helyett lisztkukacot és gyászbogárlárvát kell neki adni azt nagyon szereti. Mindenképpen a szabadba lenne a helye ez így van, azonban keresni kellene egy másik állatorvost aki megnézni azt a lábat mi a helyzet vele. Esetleg felkeresni az állatkertet ahol van hozzá értő, és ha nem is lehet vissza engedni a fajtársaival élhetne. Azt javaslom ezt minél előbb meg kellene tenni, a téli álom előtt.
A kutyát mielőbb el kell vinni egy epilepsziavizsgálatra és egy általános orvosi kivizsgálásra (fogakat is ellenőrizni). Ha minden fenti vizsgálat eredménye negatív, végig kell gondolni, hogy volt-e a családban bármilyen változás az elmúlt időszakban, közvetlenül azelőtt, hogy a kutya viselkedése megváltozott? Például: haláleset, új kutya, új gyerek, új szomszéd, költözés, betegség vagy hasonló? Ha volt, mi történt konkrétan? Ezen információk birtokában tudok pontosabb segítséget nyújtani.
igen, de csak mértékkel