1921. Hogyan tanítsuk meg a kiskutyánkat a behívásra? Elmondjuk
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
Fajtájuk történelmét figyelembe véve a kutyák háziasítása viszonylag új eseménynek számít. Bár vadon élő kutyák már több millió éve léteznek, ebből csak néhány ezer évet töltöttek házi kedvencünkként. Nem csoda hát, hogy máig megőriztek néhány vad ösztönt; ezek egyike a rejtőzködés, bújás.
A kutyák viselkedése általában vagy ösztönös, vagy tanult cselekedet. Ez alól az ásás sem kivétel; ez is egyösztönös viselkedés. Vannak bizonyos kutyafajták (az úgynevezett kotorékebek), mint a terrierek és a tacskók, amelyeket kifejezetten a vadak, mint például a borz, a róka és a vidra kiásására tenyésztettek ki.
Lumboszakrális (ágyéki) szűkületet nevezik még lumboszakrális instabilitásnak, lumboszkarális fejlődési rendellenességnek, lumboszkarális torzulás, ágyéki gerincszűkületnek, lumboszakrális szpondilózisnak, lumboszakrális ideggyökér tömörödésnek, és a cauda equina szindrómának is.
A myasthenia gravis, magyarul izomgyengeség egy ritka neuromuszkuláris zavar, ami felnőtt kutyákat és kölyköket egyaránt megtámadhat. Az esetek többségében szerzett, de ritkán lehet örökletes elváltozás is.
Valamilyen konkurenciaharc és/vagy kommunikációs probléma lehetett a baleset oka. A puffadás az elfogyasztott áldozat következménye. Betegség csak nagyobb falkában történő hasonló baleseteknek lehet a kiváltó oka. Az Ön és a kutya közötti bizalmat a történtek nem szabad, hogy befolyásolják!
A tápszer etetése csak akkor okozhat állandó hasmenést, ha a szervezet az etetett tápszer valamely összetevőjére allergiás. Ez ugyan nem lehetetlen,de nem is gyakori. Valószínűbbnek tartom, hogy a táplálékok emésztésének elégtelensége -a hasnyálmirigy elégtelen működése miatt-, vagy a felszívódás zavara -a bélfal megvastagodása miatt- okozhatja ezt a kellemetlen tünetet. A hasnyálmirigy elégtelenség egyszerű laborvizsgálattal kimutatható és kezelhető.
Mikroszkópos vizsgálat, a kórokozó meghatározása után érdemes tovább haladni a gyógykezeléssel. Általában fülatkára jók azok a szerek, melyek hatóanyagai: selamectin, moxidectinimidacloprid, stb.. A kezelést ismételni a kiszerelés formájától függően kell.
Sajnos nincsenek egyedül ezzel a problémával, rengeteg kutya és gazdáinak életét keserítik meg a petárdák. Ilyenkor, pár nappal szilveszter előtt azonban már eléggé elkésett a megoldás keresése. A legtöbb nyugtató semmit nem ér ilyenkor, ami viszont jó lehetne, azt is érdemes előtte akár többször is kipróbálni, hogy meg lehessen ismerni az adott kutyában való hatását (mennyit kell adni, mikor alakul ki és meddig tart a hatása). E nélkül vagy használ, vagy nem, ezért nehéz 1-2 nappal a használat előtt ebben jó tanácsot adni. Minden esetre mindenképpen zárják be a lakásba, ha lehet a legcsendesebb, legvédettebb helyiségébe, és engedjék le a rolókat teljesen (ha van). És ne akarjanak vele kimenni a szabadba (kapjon a szokásosnál kevesebb vizet, ezen a napon koplalhat is, így könnyebben ki lehet bírni vele akár 10-12 órát is anélkül, hogy ki kellene vinni.
:) a német juhász fajta az ősökben szinte biztos, a többit azonban nehéz megállapítani... de a lényeg, hogy így is szépre "sikeredett" :)