1921. Hogyan tanítsuk meg a kiskutyánkat a behívásra? Elmondjuk
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
Fajtájuk történelmét figyelembe véve a kutyák háziasítása viszonylag új eseménynek számít. Bár vadon élő kutyák már több millió éve léteznek, ebből csak néhány ezer évet töltöttek házi kedvencünkként. Nem csoda hát, hogy máig megőriztek néhány vad ösztönt; ezek egyike a rejtőzködés, bújás.
A kutyák viselkedése általában vagy ösztönös, vagy tanult cselekedet. Ez alól az ásás sem kivétel; ez is egyösztönös viselkedés. Vannak bizonyos kutyafajták (az úgynevezett kotorékebek), mint a terrierek és a tacskók, amelyeket kifejezetten a vadak, mint például a borz, a róka és a vidra kiásására tenyésztettek ki.
Lumboszakrális (ágyéki) szűkületet nevezik még lumboszakrális instabilitásnak, lumboszkarális fejlődési rendellenességnek, lumboszkarális torzulás, ágyéki gerincszűkületnek, lumboszakrális szpondilózisnak, lumboszakrális ideggyökér tömörödésnek, és a cauda equina szindrómának is.
A myasthenia gravis, magyarul izomgyengeség egy ritka neuromuszkuláris zavar, ami felnőtt kutyákat és kölyköket egyaránt megtámadhat. Az esetek többségében szerzett, de ritkán lehet örökletes elváltozás is.
Nehéz a kép alapján véleményt mondani, de úgy tűnik, mintha felületes erosio lenne, talán kontakt eredettel, de biztosabb lenne a diagnózis ha elvinné kollégához
Ez esetben, - pontosan a megelőző, biztonság okán talán helyesebb lenne a kutyát teljesen leszoktatni (deszenzibilizáló tréninggel) a labdázásról. Hiszen helyette sok más, legalább olyan hasznos elfoglaltság, más alakú játék, testmozgás, sport, stb. van. Nem írta a kutya méretét, fajtáját és korát - ezért, no és a terjedelmi korlátok miatt, - felelősségteljes és testre szabott tanácsokat nem áll módomban adni.
Ékszerteknősök esetében (gondolom arról van szó) több minden is okozhat szemgyulladást. Valóban az egyik leggyakoribb ok az A-vitamin hiánya, de ezen kívül sérülés, idegentestek, különféle bakteriális és vírusos betegségek is előidézhetik (pl. "megfázás"). Amennyiben a szemhéjak jelentősen duzzadtak, úgy nagyon nehéz a szem vizsgálata. Ezen az altatás sem biztos, hogy segíteni fog. Az altatásban / bódításban történő betegvizsgálat, kezelés egyébként teknősök esetében is lehetséges. Hasonlóan más állatokhoz ennek is megvannak a megfelelő, biztonságos módszerei és mint mindig, néha kockázata is. Amennyiben most is váladék van a szemhéjak alatt úgy azt el kell távolítani, és utána a kiváltó oknak megfelelően a teknőst tovább kezelni. Legjobb ezt a feladatott hozzáértő állatorvosra bízni.
Az allergia biztos. Hogy milyen allergén okozhatta, azt általában nehéz kideríteni. Léteznek tesztek is erre a célra. Első körben azt javasolnám, hogy zárja ki azokat a dolgokat (allergéneket), amikkel kedvence érintkezhet stb. Ilyen: bolha, telt bűzmirigy, új szőnyeg, fekhely stb., felmosószer stb. A helyi kezelésen kívül javasolnék injekciós antiallergiás készítmény adását is. Ha nem javulna a kutyus a kezelésekre, akkor alaposabb állatorvosi kivizsgálást javasolnék (bőrkaparék, vérvétel stb.).
Az Újfundlandi szőrét hetente többször kell ápolni. A legalkalmasabb erre a célra a fémkefe és egy rika fogú fésűt használata. Arra kell figyelni, hogy a kutya bundáját ne csak a tetején, a felszínén ápoljuk. Szét kell választani a bundát, és a szőrzet tövét is ki kell bontani. Ha még nem csomós a bundája, akkor gereblyét (olyat, minek forognak a fogai) is használhatsz, ez segít eltávolítani az aljszőrzetet is. Ha viszont már hatalmasak a csomók, akkor érdemes belőlük ollóval kisebbeket készíteni, majd ezeket bontani az előbbi eszközökkel, esetleg filcbontóval (ehhez gyakorlat kell, mert húzhatja kutya szőrét). Csomós kutyát ne fürdess, mert attól még jobban összeállnak a csomók, amik nem száradnak rendesen, és így a sampont se lehet belőlük rendesen kimosni. Fürdés után viszont érdemes szárazon újra átfésülni az ebet, mert ilyenkor már nem tartja bent a kosz a túlérett szőrszálakat. Ha pedig úgy érzed nem boldogulsz, akkor vidd el egy jó kutyakozmetikushoz. Csodákra képes! ;-) Eszközök képekben - másold, be a keresőbe a linkjüket: kefe : http://masniallateledel.unas.hu/shop_ordered/6022/shop_pic/405982.jpg fésű: http://www.petnet.hu/product_images/8315/thumbs/ferplast_femfogu_fesu_suru.jpg gereblye: http://www.allatijo.hu/imgitems/55648.jpg filcbontó: http://www.petnet.hu/product_images/5764/camon_filcbonto_nagy.jpg Jó munkát!