1921. Hogyan tanítsuk meg a kiskutyánkat a behívásra? Elmondjuk
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
Fajtájuk történelmét figyelembe véve a kutyák háziasítása viszonylag új eseménynek számít. Bár vadon élő kutyák már több millió éve léteznek, ebből csak néhány ezer évet töltöttek házi kedvencünkként. Nem csoda hát, hogy máig megőriztek néhány vad ösztönt; ezek egyike a rejtőzködés, bújás.
A kutyák viselkedése általában vagy ösztönös, vagy tanult cselekedet. Ez alól az ásás sem kivétel; ez is egyösztönös viselkedés. Vannak bizonyos kutyafajták (az úgynevezett kotorékebek), mint a terrierek és a tacskók, amelyeket kifejezetten a vadak, mint például a borz, a róka és a vidra kiásására tenyésztettek ki.
Lumboszakrális (ágyéki) szűkületet nevezik még lumboszakrális instabilitásnak, lumboszkarális fejlődési rendellenességnek, lumboszkarális torzulás, ágyéki gerincszűkületnek, lumboszakrális szpondilózisnak, lumboszakrális ideggyökér tömörödésnek, és a cauda equina szindrómának is.
A myasthenia gravis, magyarul izomgyengeség egy ritka neuromuszkuláris zavar, ami felnőtt kutyákat és kölyköket egyaránt megtámadhat. Az esetek többségében szerzett, de ritkán lehet örökletes elváltozás is.
Ivartalanítás !
Hüllőkhöz hasonlóan kétéltűeknél is legtöbbször a kalcium illetve D-vitamin hiány szokott szerepelni a rángatózás és a görcsök hátterében. Különösen növendék állatok esetében gyakori ok ez. Miután a vitamin és az ásványi anyag hiányán kívül sok minden egyéb is okozhat görcsöket (pl. mérgezés), javaslom a béka és a tartási körülményeinek is az alapos, állatorvosi vizsgálatát.
Nem feltétlen a szürke hályog okozza a problémát, úgyhogy én egy részletesebb állatorvosi vizsgálatot (neurológiai és szemészeti) javasolnék.
Igen ! Legalább az egyik ivartalanítását javaslom. Az enyhült vagy megszűnt szexuális konkurencia mellett könnyebbé válik a két kuty közötti hierarchikus falka sorrend beállítása.
Biztosra veszem, hogy van ott valami, ami a macskát megriasztja. Nagyon alaposan (és óvatosan) át kell nézni azt a helyet. Nemegyszer lehet hallani, hogy társasházakban egzotikus állatok (pl. pókok, kígyók) elszöknek, és mások lakásában bújnak meg. A bútorok alján, a kárpitozott székek kárpitjában is megbújhatnak hívatlan vendégek. Lehet, hogy a macska sem látja, amitől megriad, de mivel jobb a szaglása, mint az emberé, ő érezheti azt, amit az ember nem. Ha nem találnak semmit, akkor néhány - az érintett körzetben lévő - bútor, szőnyeg áthelyezésével (a macska a megváltozott helyen is jelezni fog) talán kideríthető, hol kell keresni a látogatót. Olyan is előfordulhat, hogy cipőtalpon olyan szaganyagot vittek a lakásba, ami riasztja a macskát. Ilyenkor egy alapos takarítás, felmosás megoldhatja a problémát. Ha a legalaposabb kutatás, takarítás sem vezet eredményre, akkor már csak Popper Péterre tudok hivatkozni, aki - ha jól emlékszem, a "Részemről mondjunk mancsot" c. , állatokkal kapcsolatos nagyon kedves könyvében arról is ír, hogy a macskák "látják a manókat". Ezért van az, hogy néha a legváratlanabb pillanatokban felborzolják a szőrüket, púposítanak, vagy hirtelen, láthatóan minden ok nélkül elugranak. Szerinte néhány ember is képes manókat meglátni, de csak a legjobb lelkűek képesek erre.