1921. Hogyan tanítsuk meg a kiskutyánkat a behívásra? Elmondjuk
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
Fajtájuk történelmét figyelembe véve a kutyák háziasítása viszonylag új eseménynek számít. Bár vadon élő kutyák már több millió éve léteznek, ebből csak néhány ezer évet töltöttek házi kedvencünkként. Nem csoda hát, hogy máig megőriztek néhány vad ösztönt; ezek egyike a rejtőzködés, bújás.
A kutyák viselkedése általában vagy ösztönös, vagy tanult cselekedet. Ez alól az ásás sem kivétel; ez is egyösztönös viselkedés. Vannak bizonyos kutyafajták (az úgynevezett kotorékebek), mint a terrierek és a tacskók, amelyeket kifejezetten a vadak, mint például a borz, a róka és a vidra kiásására tenyésztettek ki.
Lumboszakrális (ágyéki) szűkületet nevezik még lumboszakrális instabilitásnak, lumboszkarális fejlődési rendellenességnek, lumboszkarális torzulás, ágyéki gerincszűkületnek, lumboszakrális szpondilózisnak, lumboszakrális ideggyökér tömörödésnek, és a cauda equina szindrómának is.
A myasthenia gravis, magyarul izomgyengeség egy ritka neuromuszkuláris zavar, ami felnőtt kutyákat és kölyköket egyaránt megtámadhat. Az esetek többségében szerzett, de ritkán lehet örökletes elváltozás is.
Az elmondottak alapján sajnos még kevés az információ egy diagnózis, vagy akár csak egy differenciál diagnózis felállításához (túl sok betegség kezdődhet az említett tünetekkel: étvágytalanság, bágyadtság). Mindenképp vigye a kutyust állatorvoshoz, hogy időben segíthessen!
Akár gyulladásos, akár daganatos háttér elképzelhető. Nem kizárt a véralvadási zavar sem. Egy RTG vizsgálatra és / vagy endoszkópos vizsgálatra szükség lehet az ok kiderítésére, valamint a véralvadás vizsgálata is hasznos lehet. Javaslom keresse fel állatorvosát, hogy mihamarabb kiderüljön, mi okozza a véres váladékozást.
Miután a tüsszögés már 2 hete tart, a legjobb, ha felkeresik az állatorvosukat, mert a krónikussá váló betegségek kezelése házilagos módon nem igazán vezet eredményre, ráadásul minél később kap az állat megfelelő kezelést, annál kisebb a végleges és teljes gyógyulás esélye.
Lehet, hogy a tavasz közeledtével a szaporodási ciklushoz köthető a viselkedés. Ilyenkor az öklendezéssel, úgynevezett begytej is "érkezik", amit az egyedül tartott madárkák látványosan elkenegetnek a kalitban lévő tükrön. Természetesen lehet a tünet betegség jele is, például begyhuruté. Ez esetben állatorvos fogja antibiotikummal kezelni.
Valószínűleg vitaminhiánya van, amit a nem megfelelő táplálás okozhat. Célszerű lenne prémium minőségi kutyatáppal etetni, amely tartalmazza minden életkorban a megfelelő ásványi anyag szükségletet. Ha ez nem megoldható, akkor adjon neki kalcium és multivitamin tablettát táplálékkiegészítőként. Azonban célszerű lenne állatorvosnak is megmutatni, mert pontos diagnózist látatlanban nem tudok felállítani, ezért javaslatom is csak egy alternatíva.