1921. Hogyan tanítsuk meg a kiskutyánkat a behívásra? Elmondjuk
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
Fajtájuk történelmét figyelembe véve a kutyák háziasítása viszonylag új eseménynek számít. Bár vadon élő kutyák már több millió éve léteznek, ebből csak néhány ezer évet töltöttek házi kedvencünkként. Nem csoda hát, hogy máig megőriztek néhány vad ösztönt; ezek egyike a rejtőzködés, bújás.
A kutyák viselkedése általában vagy ösztönös, vagy tanult cselekedet. Ez alól az ásás sem kivétel; ez is egyösztönös viselkedés. Vannak bizonyos kutyafajták (az úgynevezett kotorékebek), mint a terrierek és a tacskók, amelyeket kifejezetten a vadak, mint például a borz, a róka és a vidra kiásására tenyésztettek ki.
Lumboszakrális (ágyéki) szűkületet nevezik még lumboszakrális instabilitásnak, lumboszkarális fejlődési rendellenességnek, lumboszkarális torzulás, ágyéki gerincszűkületnek, lumboszakrális szpondilózisnak, lumboszakrális ideggyökér tömörödésnek, és a cauda equina szindrómának is.
A myasthenia gravis, magyarul izomgyengeség egy ritka neuromuszkuláris zavar, ami felnőtt kutyákat és kölyköket egyaránt megtámadhat. Az esetek többségében szerzett, de ritkán lehet örökletes elváltozás is.
A szuka hasának mérete növekedik, az emlők megduzzadnak (kb 5. héttől) vemhesen. 59-63 nap a vemhesség. 6 hetes korukig szopnak a kicsik, elválasztásuk is ezután javasolható. Nagyjából 3 hetes korban kezdenek el járni a kölykök.
Egy ilyen súlyos döntést meg kell alapozni. A légzési nehézség lehet keringési eredetű (szív), és ez elég jól kezelhető, vagy rosszabb esetben az emlődaganat tüdőbeli áttéte miatti tüdőszövet károsodás miatt. A mozgás probléma lehet gerinc-, csípő- vagy más ízületi eredetű, ami megint csak kezelhető. Az említett panaszokra csak néhány okot említettem, és ezeket ki kellene vizsgálni! Üdvözlettel, Zsömböly Miklós
A kutyusával kapcsolatban leírt tünetek oka nagyon sok lehet, egyéb információk hiányában csak annyit tudok mondani, hogy az ilyen kórkép hátterében lehetnek belgyógyászati, vagy központi idegrendszeri kórok. Először a belgyógyászati hátteret kellene kizárni, vérvétel, mellkas röntgen, szív-ultrahang vizsgálattal. Ha egyéb tünetek is társulnak a jelenséghez akkor könnyebb a diagnosztikai munka, ezek hiányában nem tudok érdemben segíteni. A spontán jelentkező zihálás, fuldoklás, köhögés nagyon komoly tünetcsoport, akkor is, ha ritkán jelentkezik. Dr Kiss Gabriella
A kutyáknak bűzmirigyük van.
Remélem, azóta helyrejött a kutyus.