1921. Hogyan tanítsuk meg a kiskutyánkat a behívásra? Elmondjuk
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
A behívás a kutya nevelésének talán egyik legfontosabb leckéje. A kiskutya biztonsága érdekében minél előbb meg kell tanítanunk arra, hogy mit is jelent a „gyere ide”. De hogyan?
Fajtájuk történelmét figyelembe véve a kutyák háziasítása viszonylag új eseménynek számít. Bár vadon élő kutyák már több millió éve léteznek, ebből csak néhány ezer évet töltöttek házi kedvencünkként. Nem csoda hát, hogy máig megőriztek néhány vad ösztönt; ezek egyike a rejtőzködés, bújás.
A kutyák viselkedése általában vagy ösztönös, vagy tanult cselekedet. Ez alól az ásás sem kivétel; ez is egyösztönös viselkedés. Vannak bizonyos kutyafajták (az úgynevezett kotorékebek), mint a terrierek és a tacskók, amelyeket kifejezetten a vadak, mint például a borz, a róka és a vidra kiásására tenyésztettek ki.
Lumboszakrális (ágyéki) szűkületet nevezik még lumboszakrális instabilitásnak, lumboszkarális fejlődési rendellenességnek, lumboszkarális torzulás, ágyéki gerincszűkületnek, lumboszakrális szpondilózisnak, lumboszakrális ideggyökér tömörödésnek, és a cauda equina szindrómának is.
A myasthenia gravis, magyarul izomgyengeség egy ritka neuromuszkuláris zavar, ami felnőtt kutyákat és kölyköket egyaránt megtámadhat. Az esetek többségében szerzett, de ritkán lehet örökletes elváltozás is.
Feltétlenül meg kell röntgeneztetni. Ha valóban ficama volt,azon a krém nem segített. Frissen helyre lehet tenni egy kificamodott ízületet,később már csak műtéttel. Nem biztos,hogy ficamról van szó.
A probléma az állandósult rossz szokás, a tolltépés, ami hullámospapagájokra kevéssé jellemző. A jelenlegi "pártól" való elkülönítés, új pár beszerzése javíthat a helyzeten, de ennek esélye közel sem 100%-os. Minél több foglalkozás lehetőségét kellene biztosítani, rágható, rázható játékok, csipegethető leveles,bugás gyomok kalitba helyezésével.
A sérülésre Betadinos ecsetelést javaslok. A madarakat tegye külön volierbe. A viaszbőr valószínűleg nem fog tökéletesen regenerálódni, de ez csak esztétikai hiba.
Ha pár napos, akkor csak egy lehetőség van:azonnal találni egy éppen szoptató anyamókust és a kicsit belekeverni a többi közé. Át kell vegye az alom szagát, ezért egy fél órára el kell távolítani az anyát. Így valószínűleg el fogja fogadni és sajátjaként felneveli. Mivel kevés az esély hogy a közelben lesz valaki, akinek van éppen szoptató mókusa, ezért meg lehet próbálni patkánnyal vagy egérfélével is.
Kedves Cecília! Amiket megnevezett, az mind alkalmas hely lehet egy kutyus részére. Persze elsősoban majd ő fog választani. De természetesen önnek szerepe lehet abban, hogy mit enged meg és mit nem. Szerintem majd közösen fogják kialakítani a mindekinek tetsző megoldást. Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc