2076. Az anolisz gyík
Az anoliszok sok helyen kedvelt háziállatok. Könnyű vigyázni rájuk, szórakoztatóak, egyes fajtájukat még melegházban is lehet tartani.
Az anoliszok sok helyen kedvelt háziállatok. Könnyű vigyázni rájuk, szórakoztatóak, egyes fajtájukat még melegházban is lehet tartani.
Nagyon fontos, hogy a házikedvencként tartott hüllő és a kétéltű étrendje megfelelő legyen. Az etetés során nem csupán vitamin-és ásványi anyag szükségletüket kell szem előtt tartani, hanem vadászösztönüket is.
A teknősök több, mint 200 millió éve léteznek a Földön, megelőzve az emlősöket, a madarakat, a krokodilokat, a kígyókat, és még a gyíkokat is a fejlődésben. Lássunk néhány érdekes tényt a páncélos állatokkal kapcsolatban!
Egy szakállas agáma gondozása nem túl bonyolult feladat, ráadásul nagyon szórakoztató állat. Ha elég óvatosan bánsz vele, és odafigyelsz az igényeire, sokáig élvezheted a társaságát.
A leopárdgekkó a legkönnyebben tartható gyíkok közé tartozik, amelyről a fiatal hüllőbarátok is viszonylag könnyen gondoskodni tudnak. Egy számára kényelmes terrárium berendezése sem túl nehéz.
A kérdések jogosak, de az a gond, hogy ez a daganat valóban ki fog fekélyesedni. Kisebb állapotában kellett volna eltávolítani. Nem együttműködő állat esetében altatva, vagy legalább nyugtatóval bódítva lehetne beszállítani az esetleges műtétre. Ez szervezést igényel. A műtét előtt ajánlott egy vér laborvizsgálat az idős kor és a felfokozott étvágy miatt.( vese, máj állapota, cukorbetegség kizárása). Szükség lenne egy mellkas röntgenre is, mert az emlődaganat okozhat tüdő áttétet. ha ezt találnak, tényleg nem érdemes operálni. Az állatorvosnak előzetesen látnia kell az betegét és megvizsgálni, hogy egyáltalán operálható-e a daganat ( helyeződése, mérete). Ha a kutya nem cukorbetg, a sebgyógyulás rendesen lezajlik,de lehetnek komplikációk. Utókezelésre van szükség naponta, ha drént kell a sebbe helyezni a nagy mérete miatt, stb. Én nem dönthetem el ( főleg látatlanban), hogy érdemes-e a kutyát operálni. Ha rászánják magukat, akkor a fenti nehézségek miatt állatkórházba lenne érdemes bevinni, ahol addig bent maradhatna, míg a sebe már nem igényel kezelést.
Ez ügyben inkább a helyi önkormányzatot kellene megkeresni
Megértem a bánatukat, de higgye el, ezen a módon biztosan nem lehet segíteni, bármit megállapítani, vagy akár csak egy gyanút megfogalmazni. Egy röntgenfelvétel értékelése külön tudomány, ehhez nagyon kell érteni, és ehhez nem is ért minden állatorvos. Az ilyen vizsgálatok lényege éppen abban van, hogy a durva elváltozásokat könnyű észre venni, de a finom eltérések megtalálása, észrevétele már nagy gyakorlatot igényelnek. Egyébként, véleményem szerint ilyen esetekben az sem mindegy, hogy hol és ki végezte a vizsgálatokat, milyen berendezéssel, stb. Azt tudnám javasolni, hogy keressék meg a Szent István Egyetem Állatorvosi Karát, ahol talán tudnak majd valamit segíteni.
Kedves gazdi! Esténként, mielőtt lefekszenek, kiszórhat nekik egy kis szárazat (mellette mindig legyen friss víz), érdemes kipróbálni. Sok gazdi haszálja ezt a trükköt.
Kedves Gazdi! A tünetek utalhatnak bélgyulladásra, ami krónikus esetben 2-3 hónapig is eltarthat, amíg elviszi a malackát. Sajnos bélgyulladásnál nem szabad szinte egyáltalán zöldséget adni, helyette a malacka mesterséges etetése hígított Trovet táppal, jobb megoldás lett volna. Illetve az uborka és a zöld fű etetése fenntartja a belek irritációját, puffadását, kezelés mellett is okozhat állandó lágy székletet. Hasmenés után a legjobb a széna, víz hígított vagy sima táp diéta, és zöldséget egyáltalán nem adni 1-2 hétig, vagy híg székletnél egyáltalán nem adni ,amíg normális nem lesz a kaki. A bélflóra-regenerálót (Bio lapis vagy Gastroferm) krónikus esetben akár 1 hónapig is kaphatott volna a malac, és egyszerűen kevés vízzel hígítva naponta a szájába benyomni. Mivel krónikus volt a betegség, nem lehet egyértelműen a tünetek alapján megmondani, mi volt a baja. De legközelebb ennél szigorúbban és tudatosabban kell figyelni az etetésére, az nem normális, ha a malac hetekig nem szénázik, és beteg malac kondíciója mesterséggel etetéssel tartható fenn, ha magától nem eszik rendesen. Nagy Nóra tengerimalac-tenyésztő