2161. Hogyan csutakoljuk le a lovat?
A lovaknak a kimerítő edzés után jól esik egy kis csutakolás. Nem mindegy azonban, hogy télen vagy nyáron szeretnéd lecsutakolni az állatot, mert más-más módszer alkalmazható az időjárás függvényében.
A lovaknak a kimerítő edzés után jól esik egy kis csutakolás. Nem mindegy azonban, hogy télen vagy nyáron szeretnéd lecsutakolni az állatot, mert más-más módszer alkalmazható az időjárás függvényében.
A kólika igen súlyos betegség, amely rendkívül nagy fájdalmakkal járhat. A ló életét is veszélyeztetheti, ezért ha arra gyanakszol, hogy lovad kólikás, ne késlekedj, sürgősen fordulj állatorvoshoz!
Sokan gondolják úgy, hogy a ló azért viselkedik furcsán, azért nem engedelmeskedik, mert egyszerűen nem elég fegyelmezett. Azonban fontos tudni, hogy viselkedésükkel a lovak mindig mondani próbálnak nekünk valamit.
A közmondás úgy tartja, hogy ajándék lónak ne nézd a fogát! Néha viszont nagyon hasznos lehet, ha belenézünk a ló szájába, ugyanis a fogak alapján elég pontosan meg lehet állapítani az életkorát.
A galandférgek komoly bélproblémákat okozhatnak a lovaknál. Sokkal veszélyesebbek, mint amilyennek gondolták őket. Nézzük meg, mit okozhatnak, és hogy hogyan kell szembeszállni ezekkel a ravasz parazitákkal!
Lehet pl. rosszul kimosott talaj vagy rossz minőségű táp túletetése. Ha van egy megfelelő szűrő és az említettekre odafigyel akkor elvileg működnie kéne.
Sajnos, használhatóbb ötletet nem tudok adni, mint azt, hogy újra és újra állatorvoshoz kell vinni, már csak azért is, mert ennyi ideje nem evő kutyának hathatós segítségre (pl. infúziók) van szüksége, még akkor is, ha nincs diagnózis.
Kedves Érdeklődő! A hörcsögök azért verekednek, mert a természetben ők magányosan élnek, territoriális (területvédő) viszonyok között, éppen ezért csak a kölyöknevelés és a párzás idejére találkoznak egymással a fajtársak. A hörcsögöknek - legyen az bármelyik fajta is - a legideálisabb, ha egyedül vannak tartva, különösen, ha azonos neműek, mert akkor akár vérre menő harcokat is vívhatnak, legalábbis elég súlyos sebeket ejthetnek egymáson, ezért azt javaslom, ha lehetősége van rá, tartsa külön terráriumban az egyedeket. Ha nincs rá lehetősége, a hörcsögök épsége érdekében érdemes végiggondolni, hogy hol tudná elhelyezni őket biztonságosan. Ha külön neműek az egyedek, még veszélyesebb, lehet a helyzet, ugyanis a nőstény nem csak rövid időközönként ellik sok kölyköt, amiben rövidesen teljesen kimerül, hanem a stressz miatt megeheti a kölyköket, vagy megölheti a hímet a kölykök védelmében. Ritka az, ha két, pláne ha több hörcsög békében tud egymás mellett élni. Üdvözlettel: Rózsa Nikoletta
Első körben én tartási hibára gondolnék, miután a hím gonopódiumával megtermékenyíti a nőstényt, körülbelül 4 hét van hátra a szülésig. Egy megtermékenyítéssel a nőstények többször is tudnak szülni, mivel testükben elraktározzák a spermát és ezzel később - hím nélkül is - képesek az ikrák megtermékenyítésére. Egy szülés alkalmával 15-100 kis guppi is születhet, a nőstény etetésétől, korától, fejlettségétől és egyéb tényezőktől függően. Az anyát a szülés idejére ajánlatos külön akváriumba tenni, lehetőleg egy szülőketrecbe, ahol búvóhelyet (pl. egy adag jávai mohát) is előkészítünk számára. A frissen született kis guppikat ugyanis szüleik - és az akvárium többi lakója - fel is falhatja.
Csőr túlnövekedéseNem mindig utal betegségre, ha a madár csőre túlnő, kialakulhat azért is, mert nincs a környezetében megfelelő koptató felület, azaz természetes ülőfa, fakéreg vagy csőrkoptató esetleg túl puha eleséget kap a madár. A rendellenes szaruképződés, túlnövekedés hátterében azonban sok esetben valamilyen megbetegedés áll. Ha a két szarukáva nem zár jól, szintén bekövetkezhet a csőr túlnövekedése.A túlnőtt csőr következtében a táplálékfelvétel lehetetlen, emiatt a madár lesoványodik, amely tartós esetben akár éhhalálhoz is vezethet. Megfelelő csőrkoptatók ketrecbe helyezésével természetesen mindez megelőzhető, a jelentős túlnövekedést azonban már csak mechanikai bevatkozással, vagyis a hossz és a forma újbóli kialakításával orvosolhatjuk (csak szakértő vágja le a madár csőrét, nem javasoljuk az otthoni próbálgatást, nagy fájdalmat okozhat a madárnak, ha túlvágja a csőrt!!!!)A csőr túlnövekedése élősködő rühatkák jelenléte miatt is bekövetkezhet. A szaruképletben élősködő atkák hatására a csőr morzsalékonnyá és lyukacsos szerkezetűvé válik, továbbá deformálódik és repedezik. A felrakódások megjelenése is jelzi az atkák jelenlétét a szájszögletben, a szem környékén és a lábakon. A betegség más papagájt is megfetőzhet, de gyógyítható, azonban esetleges kiújulására később is számítani lehet. A karomvágás is csak szakértőnek ajánltt, erek futnak benne, jelentősen vérezhet, ha belevágnak.