2306. Hogyan készíts olyan csemegét, amit a lovad imádni fog?
Gondoltad volna, hogy házilag is elkészíthetsz finomságokat a lovadnak? Nem kell messze menned, saját háztartásodban is megtalálod a finom és egészséges hozzávalókat.
Gondoltad volna, hogy házilag is elkészíthetsz finomságokat a lovadnak? Nem kell messze menned, saját háztartásodban is megtalálod a finom és egészséges hozzávalókat.
Egy óvatos kóbor macskával való kapcsolat kialakításának a kulcsa a türelem. Vannak, akik úgy gondolják, ha egy macska élete első két hónapjában nem lesz háziállat, akkor sosem lesz képes azzá válni.
A hölgy, akinél 60 évesen mellrákot diagnosztizáltak, mindkét állatot túlélte. Ez egy ritka, nem végzetes, lassan fejlődő emlőrákféle, amelynek látszólag semmi köze a halálos típushoz, viszont 87 évesen agyvérzésben halt meg. A barátom szerint, a macska jelenléte volt az, ami hozzájárult a hosszú, teljes mértékű javulásához.
A macska gyengülő egészségi állapotára és a betegségekre utaló jelek korai felismerésével megmentheted a cica életét. A hányás, a hasmenés vagy a megmagyarázhatatlan vérzés egyáltalán nem tekinthető természetesnek, azonnali állatorvosi vizsgálatot követel.
Ha nem akarod felzaklatni a macskát, és azt szeretnéd, hogy az állatorvosi rendelőig történő utazás zökkenőmentesen menjen, nem árt felkészülni egy-két dologra. Jó, ha a cica megszokja a hordozót és amennyiben kocsival viszed, az autózást.
A lakásban tartott madarak általában folyamatosan vedlenek, amely vedlés intenzitása nem mindig kiszámítható. Befolyásolhatja megváltozó fényviszony, hőmérséklet és páratartalom. "Csőrkoptatónak" lehetőleg természetes szépiát használjon. Ha a madár fél tőle, akkor érdemes kisebb darabokra törni és úgy tenni a ketrecbe. A vedlés során szükség van a kalcium utánpótlásra, így ha a nimfa nem fogyasztja a szépiát, akkor eleségre (pl. tojásos lágyeleség) szórva kellene kalciumos kiegészítőt adni.
Az internetről szerzett értesülések leggyakoribb hibája, hogy egy-egy fél-, vagy téves információt "felkapnak", és mint hiteles forrást terjesztik. A jobb hangutánzó készségű hím hullámos papagájokhoz képest a katalin papagáj "beszédkészsége" elenyésző (bár attól, hogy nem tudok "beszélő" katalin papagájról, még létezhet ilyen). Idősebb példányt megvenni szelídítési céllal nem érdemes, mivel nekik már nem könnyű a bizalmukat elnyerni (a´90-es évek közepén több tenyészpárom is volt, ők kifejezetten ellent mondtak a "szakirodalmi" leírásoknak, ami a csendességet és szelídséget illeti). Az egyedül tartott fiatal madarak attól függetlenül, hogy beszédutánzást nem igazán várhatunk tőlük, kezesek lehetnek, "nagypapagájosan" értelmesek, játékosak, méretüknek megfelelően nem túl hangosak.
Örömteli dolog hozzájutnunk egy akváriumhoz, ha az régi vágyunk, de ahogy más állatok tartásánál is így van, itt is könnyen kudarcok érhetnek minket, ha nem készülünk fel kellőképpen előzetesen a dologra. A "csíkos barna hal" például egy olyan faj, amit kezdőként soha nem szabad megvennünk! A szakirodalmat legalább nagy vonalakban áttanulmányozva tudnunk kell, hogy pontosan mit szeretnénk, de legalább olyan kereskedőhöz kell mennünk, aki szakértően tud segíteni a témában, és helyes tanácsot tud adni a betelepítendő fajok igényeit illetően. Hogy rátérjek a konkrét problémára: az akváriumot 2 hét üresjárat (növényekkel, szűrővel, aljzattal berendezetten) után fokozatosan kellett volna betelepíteni halakkal - az akvarisztika nem a türelmetlen emberek hobbija :) -, ezen felül a halak száma a második vásárlás után igen magas lett, ami mellé még a kezdők által gyakran elkövetett hiba, a túletetés is társulhatott. A "rák"-ról nem tudom mennyit tájékozódtak vásárlás előtt, az akváriumban tartott rákfajok többsége előszeretettel csipkedi/fogyasztja a halakat és darabolja a növényeket, garnélákat ajánlatosabb közös akváriumba tenni. Halpusztulás után a jövőben az első fontos lépés semmiképp´ sem az új halak vásárlása, erre csak a pusztulás okának megállapítása és kiküszöbölése után kerülhet sor! A darakórról nagyon sokat lehet olvasni és minden rendes helyen ismerik a kezelésének módját, ezért azt nem részletezném. Nagyon fontos, hogy annak elmúltáig semmilyen új halat ne vásároljon! Sajnos a leírás alapján nem egyértelmű, hogy ez az egyetlen pusztulási ok, de ennek kezelése feltétlenül fontos. Sajnos a megmenthető halak száma folyamatosan csökken, ezért ezzel kapcsolatban viszont minél előbb kell cselekedni. A jövőben halvásárlás előtt nagyon figyeljen a megvásárolni kívánt halak viselkedésére és esetleges az betegségek külső jeleire, hogy el tudja kerülni az akváriumban lévő halállomány fertőződését. Kétes esetben, illetve kezdők számára mindig ajánlott az új halak karanténozása. Remélem a kezdeti problémák nem szegik kedvét, sikeres akvarizálást kívánok!
Kedves Vilk! Olvassa el mindkét madárfajtáról, és a beszédképes madarakról általánosságban szóló cikkünket, a választást természetesen Önnek kell meghoznia! Sok szerencsét, Dr. Háziállat
Igen létezik. Az ember és a kutya között ebben nincs különbség. A kutyák esetében a legközismertebb neurotranszmitter a szerotonin, amelyik a jó hangulatért, életvidám és aktív viselkedési megnyilvánulásokért felelős. Vizsgálatok kimutatása szerint minél kevesebb szerotonin van, vagy képződik a kutya szervezetében, annál inkább csökken az állat önbizalma, döntőképessége és emelkedik a depressziós megnyilvánulások intenzitása. Minél fokozottabb a szerotonin képződés, annál inkább jobb kedvű, bátrabb, dominánsabb, aktívabb, mozgékonyabb egy kutya. A depresszió főbb kiváltó okai: • a gazdi vagy más közvetlen embertárs elvesztése • másik kutya vagy egyéb állattárs elvesztése • élettér, tartási körülmények változása • a szociális környezet hirtelen megváltozása • izoláció, bezártság A tünetek kezelésére ma már nagyon hatékony homeopatikus, gyógynövény- és Bach-virág szerek vannak.