2326. Melanóma lovaknál
Habár a melanóma (festéksejtes bőrdaganat) a leggyakrabban szürke és aranyderes lovaknál fordul elő, más színezetű lovaknál is megjelenhet, de csak ritkán súlyos kimenetelű.
Habár a melanóma (festéksejtes bőrdaganat) a leggyakrabban szürke és aranyderes lovaknál fordul elő, más színezetű lovaknál is megjelenhet, de csak ritkán súlyos kimenetelű.
Érdemes tudatában lenni annak, hogy melyek a lovaktól elkapható betegségek, a tájékozottság ugyanis a megelőzés irányában tett első lépés.
A tejmirigy (emlő, tőgy) gyulladása (mastitis) valamennyi állatfaj nőivarú egyedében előfordulhat, függetlenül attól, hogy az állatot gazdasági céllal, tejtermelésre hasznosítják-e, vagy „csak” a fajfenntartást, az utódok felnevelését szolgálja az anya tejmirigyeinek váladéka, az anyatej.
A lovak gyomra érzékeny, így a nem megfelelőképpen tárolt takarmány bélgörcshöz, élősködő fertőzéshez és más problémákhoz vezethet.
A királysiklók és tejkígyók népszerű házikedvence részben színezetük miatt, részben azért mert viszonylag könnyű gondjukat viselni.
A hasmenésnek számos oka lehet. Ha egy nap útán nem múlik el magától, javaslom vigye el állatorvosához, hogy segíthessen.
Valószínűleg a macskája ivarzik, ezért viselkedik így (macskáknál nem szímít, hogy testvérek). A probléma végleges megoldását az ivartalanítás jelenti. MIndegyik cicát ivartalanítani kellene.
A kutyák időnként hányhatnak különösebb betegség nélkül is. Ennek ellenére, hogyha Önt zavarja, és nem tartja elfogadhatónak ezt a magyarázatot, akkor egy alapos kivizsgálás (vérvétel, hasi RTG, esetleg kontrasztos sorozatfelvétel, hasi UH, eliminációs diéta, stb) segíthet kizárni a komolyabb okokat.
A kecskéknél általában hetekkel korábban kitelik a tőgy, idősebb kecskéknél fordulhat elő, hogy késik a laktáció. Számításba lehet venni azt is, hogy esetleg nem is vemhes csak szalmahasa van. Amennyiben mégis megellik és nincs tej, tejpótló tápszerrel is lehet nevelni a gidát
A minőségi száraz tápok hátoldalán található adagolási útmutató a legtöbb esetben jó alapnak szolgál, bátran követheti az ajánlásokat a gazdi. Ez alól csak olyan kutyák képeznek kivételt, akik fokozott fizikai igénybevételnek vannak kitéve. Ezeknél az egyedeknél nem biztos, hogy elengednő a táblázatban szereplő mennyiség. Az, hogy egy kutyus kéreget a gazditól, nem jelent önmagában semmit. Amíg a kutya nem sovány, jó általános fizikai állapotban van, addig nem kell emelni a táp mennyiségét. A hányás lehet akár csak azért is, mert érzékenyebb a gyomra. Ilyenkor meg lehet próbálni 1-2 napig rizses diétát tartani nála. Féreghajtást mindenképpen javasolnék. Ha a hányás nem szűnik ezekután sem, érdemes olyan tápra váltani, ami érzékeny emésztőrendszerű kutyáknak lett kifejlesztve.