2326. Melanóma lovaknál
Habár a melanóma (festéksejtes bőrdaganat) a leggyakrabban szürke és aranyderes lovaknál fordul elő, más színezetű lovaknál is megjelenhet, de csak ritkán súlyos kimenetelű.
Habár a melanóma (festéksejtes bőrdaganat) a leggyakrabban szürke és aranyderes lovaknál fordul elő, más színezetű lovaknál is megjelenhet, de csak ritkán súlyos kimenetelű.
Érdemes tudatában lenni annak, hogy melyek a lovaktól elkapható betegségek, a tájékozottság ugyanis a megelőzés irányában tett első lépés.
A tejmirigy (emlő, tőgy) gyulladása (mastitis) valamennyi állatfaj nőivarú egyedében előfordulhat, függetlenül attól, hogy az állatot gazdasági céllal, tejtermelésre hasznosítják-e, vagy „csak” a fajfenntartást, az utódok felnevelését szolgálja az anya tejmirigyeinek váladéka, az anyatej.
A lovak gyomra érzékeny, így a nem megfelelőképpen tárolt takarmány bélgörcshöz, élősködő fertőzéshez és más problémákhoz vezethet.
A királysiklók és tejkígyók népszerű házikedvence részben színezetük miatt, részben azért mert viszonylag könnyű gondjukat viselni.
A nimfák valószínüleg jól megférnek a leírt fajokkal, de érzékenyebbek náluk az esetlegesen hordozott betegségekre. A nimfapapagájok alapelesége kölesfélékből, napraforgóból, gabonamagvakból áll. Zöldeleség igényük magasabb, minta galamboknak.
Természetesen lehet. Adagolása a készítmény dobozán megtalálható, bár mivel nagyon kis mennyiségről van szó, így általában a "késhegynyi" kifejezést szokták alkalmazni a szakirodalmi leírások. Heti 1-2 alkalommal itatható. Tapasztalataink szerint a papagájok nem igen szeretik az ízét, így inkább más, számukra kifejlesztett multivitamin készítményt javasolnék. Nézzen szét például a "galambazis.hu", vagy a "hema.hu" weboldalakon.
A viaszbőr színe a hímekre jellemző, de a lutínó és albínó madaraknál a kék színezet sokszor éppen csak jelen van a viaszbőr középső részén. A tojó, akkor is tojást rakhat, ha az terméktelen. A záptojás fogalma a megtermékenyített tojást jelenti, amelyben elpusztult az embrió. Hogy párban vannak-e, vagy mindkét madár tojó, ez kiderül már a tojásról, amin pár napot ült a szülő. Előbb csak átvilágítva látszik a fejlődő embrió, majd 1-2 hét után szemmel láthatóan is "elszürkül" amelyikben fióka fejlődik.
Lehet, hogy a talpára száradt a vedlés, az nem feltünő viszont nem tud mászni. Egy terráriumban magasabb páratartalomnál ez nem gond de a szobában előfordulhat. Nézd meg az ujjait még egyszer.
Baktériumok, vírusok, férgesség, vagyis a leírtak alapján szinte bármi, amit valószínűleg csak gyors orvosi beavatkozással lehet kezelni. A diagnózis és gyógykezelés céljából keressen fel egy állatorvost.