2411. A puma (1993 óta Puma concolor, előtte Felis concolor) élőhelye és szokásai
A puma (1993 óta Puma concolor, előtte ) a nagymacskafélék családjába tartozik, és a világ minden táján megtalálható.
A puma (1993 óta Puma concolor, előtte ) a nagymacskafélék családjába tartozik, és a világ minden táján megtalálható.
A Földön jónéhány olyan pók él, amelynek marása halálos, de legalábbis nagyon veszélyes. Egyes pókoknál csak a hím, míg másoknál csak a nőstény marásától kell óvakodnunk. A brazil vándorpók csípése pedig egészen meglepő következménnyel jár.
A pókok legtöbbször önvédelemből csípnek meg bennünket. Az alábbi cikkből megtudhatod, melyek azok a pókfajok, amelyeknek veszélyes a csípésük.
A zöld baziliszkusz képes a vízen járni, bár a testén végighúzódó taréj megkönnyíti számára az úszást, így akkor sincs bajban, ha hirtelen vízbe pottyan. Rendkívül gyorsan szalad a szárazföldön is. Legszívesebben a fák ágain pihen.
A Pixie-Bob macska a hiedelemmel ellentétben nem a hiúztól származik, ennek megfelelően természete sem vad. Ez a fajta türelmes, játékos, jól kijön más háziállatokkal, és bár szereti az őt körülvevő embereket, nem igazán ölben doromboló típus.
Sajnos az ilyen korban lévő kutya esetében a fiatal korban elmaradt szocializációt és nevelést nagyon nehéz (de nem lehetetlen !) pótolni. Amennyiben megállapítható, hogy a fajtársakkal szembeni viselkedésének jelentős része az un. 'szexuális indittatás' - akkor az ivartalanítás még ebben a korban is egy jó lehetőséget jelenthet a fentiekben említettek pótláshoz.
A probléma lehet allergiás, gombás, parazitás eredetű, úgyhogy mindenképpen állatorvosi ellátást igénylő eset...
Ha a patkóetető 1,5 dl-es azzal semmi gond, de, ha ezt telerakja lágyeleséggel, gyümölcscel, az már igencsak problémás lehet. Tojásos lágyeleségből két naponta egy teáskanálnyi bőven elég egy párnak. Erre mehet egyetlen csepp máriatövis olaj. Túladagolása esetén hasmenés jelentkezhet, ami automatikusan megszünik az olaj megvonásával. Ilyenkor a lágyeleség, gyümölcs etetését is fel kell függeszteni a tünet megszűnéséig. A máriatövis nem csupán megállítja a máj "elfajulását", de regenerálja is. Mi mag formájában etetjük, olajat csak olyankor adtunk, mint egy, a közelmúltban vásárolt amazonpapagájunk esetében, aki az ólommérgezése miatt fellépő hányinger következtében teljesen felhagyott az önálló evéssel. A máriatövis hatékonyságát jól demonstrája, hogy az első röntgenen látható jelentős májzsugorodás, a második kép alapján egyetlen hét elteltével némi fejlődést is mutatott. Azóta a magkeverékének kb. 10%-a máriatövis mag. Ha visszanyeri eredeti 70 dkg-os testsúlyát és teljesen tünetmentes lesz, akkor elesége, miként az összes többi papagájunk magkeveréke 1:20, 1:30 arányban fog máriatövis magot tartalmazni. Vagyis a kérdésre válaszolva, nem kúraszerűen, hanem folyamatosan, kis mennyiségben etetjük. Mivel a mi hullámospapagájaink is előszeretettel fogyasztják, érdemes lenne Csupikáék köleséhez is a magot hozzákeverni, bízva benne, hogy ha nem is eszik meg pár nap után, de talán egyszer mégiscsak rászoknak. Mag formájában elkerülhető az a mellékhatás, hogy esetleg hasmenést kapjon tőle a madárka.
Sajnos én így nem tudok okosakat mondani, a kérdéseket a kezelő állatorvosnak kell feltenni, hiszen ő ismeri a beteget, ő tudja, mi alapján állapította meg a diagnózist, ő tudja, hogy milyen vizsgálati leletre alapozott. Ha valóban parvovírusos volt a kutya, akkor ha már rendeződött a bélsara, illene már ennie is valamennyit. És nem szabadna már hánynia. Tehát, valami nem stimmel ebben a történetben. De azt, hogy mi nem stimmel, innen a távolból nem lehet megmondani.
Attól függ, milyen sebről van szó. Friss, felületes sérülést nyugodtan megpróbálhat kezelni, de mély vagy fertőzött seb már komolyabb ellátást, esetleg antibiotikumos kezelést igényelhet.