2961. Miért éppen macska?
A macska a legelterjedtebb háziállat, 63 millió példányt tartanak belőle szerte a világon! Csodálatos lény, főleg, ha megismered őt, elegendő időt töltesz és megfelelően bánsz vele.
A macska a legelterjedtebb háziállat, 63 millió példányt tartanak belőle szerte a világon! Csodálatos lény, főleg, ha megismered őt, elegendő időt töltesz és megfelelően bánsz vele.
Háziállatainkban a vesének, a húgyhólyagnak és a hozzájuk kapcsolódó vezetékeknek elsősorban gyulladásos és elzáródásos megbetegedéseivel találkozunk, de nem ritkán a záróizmok renyhesége miatt kialakuló állandó vizeletcsöpögés okozza az állattulajdonosok, gazdák legnagyobb problémáját. A vizeletkiválasztó rendszer megbetegedése esetén leggyakrabban az alábbiakban ismertetett szereket adagolhatjuk.
Attól a perctől, hogy macskát viszel haza, számos dologban döntést kell hoznod. El kell döntened például, milyen ételek fogják megőrizni egészségét és, milyen játékok fogják boldoggá tenni. Azt is tudnod kell, hogy melyik állatorvosi klinikában fogják ápolni.
Micsoda?! Macskát idomítani? Mindannyian tudjuk, hogy a macskák függetlenek, néha kissé zárkózottak és saját szabályaik szerint lépnek kapcsolatba velünk. Hogyan lehet egy ilyen királyi háziállatot képezni?
Amint arról korábban beszámoltunk, miután domonyi fészkénél lelőtték az egyik fehér gólya szülőt, az “elárvult” tojások közül egy kikelt a Börzsöny Alapítvány keltetőjében. A fióka két és fél hetes korában egy kiskunlacházi fészekbe került egyedül maradt új testvére mellé.
Valószínű, hogy még fiatalok, rutintalanok a madarak. A zebrapintyek költésében mindkét szülő résztvesz. Ha a hím nem segít, akkor könnyen beleunhat a tojó is a kotlásba. A tojásevés gyakran jelentkező, de orvosolható probléma. Legyen a tenyészpár előtt állandóan ásványianyag utánpótlás, hetente többször kapjanak tojásos lágyeleséget (egészen a költés megkezdéséig, majd kelés előtt pár nappal lehet újrakezdeni). A tojások keltetéséhez a leírtaknál némiképp több kell. Elsőként egy keltetőgép, majd nem kevés rutin a borsóméretű fiókák felneveléséhez. Vagyis bízza a madarakra a költést és fiókanevelést.
Mielőbb vigye el állatorvoshoz a macskát, aki majd megmondja, mi a teendő!
Mindenképpen el kellene vinni hozzáértő állatorvoshoz a baziliszkuszt és megmutatni neki. A láb duzzanatával járó betegséget leggyakrabban sérülés, sebfertőzés szokott okozni. Ezek elkülönítése és gyógykezelése mindenképp állatorvosi feladat.
Kedves Ibolya! Ez talán a legnehezebb kérdés amit feltehet egy gazdi az állatorvosnak. Hosszú évekig szeretett kedvencünk felett kell döntenünk ilyenkor. Természetesen minden esetben a gazdié az utolsó szó! Az állatorvos legfeljebb javaslatot tehet. Önnek kell látnia azt a pillanatot amikor már tényleg csak szenvedés a cica élete. Természetesen, ha csak inni hajlandó, enni nem, eléhezés lehet a következménye. Léteznek kifejezetten hatékony étvágyfokozó készítmények macskáknak! Ha folyadékot hajlandó csak fogyasztani, megpróbálhatunk a vízbe energia és vitaminpótló készítményt keverni. Szóba jöhet az infúziós kezelés is, hiszen ilyenkor közvetlenül a véráramba tudunk juttatni a folyadékon felül tápanyagot is. Sajnos bármit is teszünk, AZ a nap egyre közeledik. Kérem próbálja meg valamelyik fenti segítséget igénybe venni.
Kedves Rebeka! A lovának meg kellene vizsgálni a fogazatát. Meg kellene vizsgálni a vérét. Elképzelhető, hogy a lovának valamilyen szervi baja van. Forduljon ló-specialista állatorvoshoz. Üdvözlettel: dr. Szilvássy Levente