3041. A mangalica tenyésztés története
A szőke mangalicát a szívós Bakonyi és Szalontai magyar sertésfajok és a szerb eredetű sumadija fajta keresztezéséből tenyésztették ki 1833-ban.
A szőke mangalicát a szívós Bakonyi és Szalontai magyar sertésfajok és a szerb eredetű sumadija fajta keresztezéséből tenyésztették ki 1833-ban.
Ez a lófajta könnyed ügetéséről ismert. Az abtenauer testalkata elegáns, határozott vonalú fejjel és erős lábakkal rendelkezik.
A bagoly egy érdekes madár, meg tud jegyzni egy bizonyos fajtájú, a prédára jellemző komplex hangot. Olvass tovább, hogy mégtöbbet megtudhass erről a ragadozó madárról.
A hóbagoly azóta került a rivaldafénybe, mióta Hedwig a Harry Potter sorozatban sokak szívét rabul ejtette. Következik pár érdekes információ erről a bagolyról.
Eljátszottam a gondolattal, hogy baglyot tartsak még a kollégiumi éveim alatt. De kicsit utánanézve, közelről megtekintve őket, elvetettem az ötletet. A bagoly tartás túl nagy kihívás.
Egy tarisznyarák terráriumát/akváriumát úgy kell kialakítani, hogy legyen kevés "szárazföld" is, és 10-15 centiméter magas vízmagasság is álljon a rákok rendelkezésére! Levegőztető nem szükséges tartásukhoz, bár előnyös lehet. A rákok is kopoltyún keresztül lélegeznek, mint a halak. A nemek megkülönböztetése nem könnyű feladat, ez még nekem sem sikerült, de meglátásaim szerint a hímek kisebbek, és kissé színesebbek a nőstényeknél. A tarisznyarákok általában 2-3 hónaponként vedlenek.
Sajnos más szájon át adható készítmény nincs forgalomban erre a célra! Az adagot emelni lehet esetleg, nem tudom mit jelent ez a 4 mg dózis, de a maximális adagja 2 mg/testtömegkg. Talán így használ és nem izgalmi állapotot, hanem sedációt okoz.
Én is a Caniffa nevű kombinált (!) vakcinát javaslom, a rendelőnkben mi is ezt szoktuk görényeknek beadni. Utcára, illetve lakáson kívülre 2 kombinált oltás (2-3 hét különbséggel beadva) + 1 hét után szabad vinni! Ezen az oltáson kívül még veszettség vakcinát is ajánlatos beadatni a "kijárós" állatoknak.
Mivel nem tudjuk pontosan a korukat, addig kellene tejjel is etetni őket, amíg meg nem tanulnak önállóan enni, illetve inni az itatóból vagy tálból. Tehát eléjük kellene már tenni a nyúltápot (lehetőleg kölyök nyúlnak valót), szénát, zöldet és vizet is, és figyelni kell, mennyire tudják azt fogyasztani. Ha már önállóan is rendszeresen esznek, akkor fokozatosan csökkenteni lehet a szoptatások számát és a tej mennyiségét.
Semmiképp sem ajánlanám, hogy elpusztítsa a kis állatot, akit annyira szeret! Mindenképpen el kellene vinni állatorvoshoz, aki megvizsgálná és megmondaná, hogy milyen kezelési lehetőségek vannak.