3226. Az amerikai albínó ló
Az albínó lovakból teljesen hiányoznak a pigmentek. Mint lófajta, az Egyesült Államokból származik, ahol a múlt század első felében tenyésztették ki, ezért amerikai albínó ló néven vált ismertté.
Az albínó lovakból teljesen hiányoznak a pigmentek. Mint lófajta, az Egyesült Államokból származik, ahol a múlt század első felében tenyésztették ki, ezért amerikai albínó ló néven vált ismertté.
A muraközi egy közepes méretű igásló. Szelíd, energikus és készséges. A fajtát Magyarország déli részén, a Mura folyó vidékén tenyésztették ki. A muraközi ló híres arról, hogy sokáig bírja viszonylag kis mennyiségű táplálékkal is.A lovak hamar felnőnek és a munkabírásuk már fiatal korukban is nagyobb, mint a legtöbb igáslóé.
A huszadik század elején kitenyésztett lófajta hamar népszerű munkaállattá vált. Nevét a dél-magyarországi Muraköz városáról kapta. A fajtát úgy tenyésztették ki, hogy őshonos magyar kancákat és percheron, nóri, ardenni méneket, valamint magyar félvéreket kereszteztek.
A hattyúk (Cygnini) a récefélék (Anatidae) családjának egyik külön nemzetsége, akárcsak a libák és a récék. A hattyúk és a libák, akikkel közeli rokonságban állnak a lúdformák (Anserinae) alcsaládjába tartoznak.
A nyári lúd (Anser Anser) Európa nagy részén igen elterjedt madárfajnak számit. A lúdformák (Anseridae) alcsaládjának tipikus madara, a családot erről a madárról nevezték el.
A zöldborsó hüvelyes termés, pillangós növény révén sok szénhidrátot tartalmaz. Puffasztó hatása van, ezért nem ajánlatosokat adni belőle, és szénaként sem jó etetni. Hetente egy alkalommal nagyon kis mennyiséget azért kaphat az állat.
A szőrhiány utalhat atkásodásra, gombásodásra, vitaminhiányra vagy különböző okból kialakult gyulladásos folyamatra. A bőrkinövés általában jó vagy rosszindulatú daganat eredménye, amit csak orvosi vizsgálatokkal lehet azonosítani. A szemmel kapcsolatos elváltozások is vizsgálatra és kezelésre szorulnak, lehetőleg minél hamarabb, de a kamillás kezelés biztosan jót tesz, hiszen gyulladáscsökkentő hatása van.
Sokféle vesebetegségük van a nyusziknak is. Leggyakrabban a vesekövet diagnosztizáljuk az állatokban, ami a magas kalciumtartalmú zöldségektől alakul ki. Sokszor tünetmentes, de ha panaszok adódnak, akkor a vezető tünetek a sok vízivás, a sok vizelet ürítése és a hirtelen fogyás. Még gyakrabban előfordul, hogy mérgező növény evése után leáll a vese. Ebben az esetben a tünetek hamar jelentkeznek és végzetesek is. Sok más okból is kialakulhat vesebetegség, de mindig a megugró vízfogyasztás, a sok vizelet ürítése és a hirtelen súlyvesztés a vezető tünetek. Ha ezek jelentkeznek, minél hamarabb állatorvosnak kell látnia, hiszen időben felismerve kezelhető a baj.
A cseresznyét nagyon szeretik, bátran lehet nekik adni. Általában körberágják és kiköpik a magot, de a biztonság érdekében kimagozva adja neki! Eper, barack és banán is adható, de csak keveset, és nem minden nap, sőt elég csak hetente egyszer adni ezekből egy kis kóstolót.
A szem- és orrgyulladás oka sok esetben az egyik fog problémás növekedéséből adódik, ezért fontos lenne megvizsgáltatni az állat fogazatát. Előfordulhat az is, hogy nem megfelelő gyógyszert kapott a gyulladásra, ezért érdemes bakteriológiai és gombavizsgálatot végeztetni a szem és orr váladékából. Ritkább esetben az orrba kerülő idegen test (széna- vagy szalmadarab) az okozója az elváltozásnak, ezért az orrjárat átvizsgálása is indokolt. Mivel a betegség már régóta fennáll és a gyógyulás csak lassan megy majd végbe, ezért sok türelem és vitaminkiegészítés is nélkülözhetetlen.