3226. Az amerikai albínó ló
Az albínó lovakból teljesen hiányoznak a pigmentek. Mint lófajta, az Egyesült Államokból származik, ahol a múlt század első felében tenyésztették ki, ezért amerikai albínó ló néven vált ismertté.
Az albínó lovakból teljesen hiányoznak a pigmentek. Mint lófajta, az Egyesült Államokból származik, ahol a múlt század első felében tenyésztették ki, ezért amerikai albínó ló néven vált ismertté.
A muraközi egy közepes méretű igásló. Szelíd, energikus és készséges. A fajtát Magyarország déli részén, a Mura folyó vidékén tenyésztették ki. A muraközi ló híres arról, hogy sokáig bírja viszonylag kis mennyiségű táplálékkal is.A lovak hamar felnőnek és a munkabírásuk már fiatal korukban is nagyobb, mint a legtöbb igáslóé.
A huszadik század elején kitenyésztett lófajta hamar népszerű munkaállattá vált. Nevét a dél-magyarországi Muraköz városáról kapta. A fajtát úgy tenyésztették ki, hogy őshonos magyar kancákat és percheron, nóri, ardenni méneket, valamint magyar félvéreket kereszteztek.
A hattyúk (Cygnini) a récefélék (Anatidae) családjának egyik külön nemzetsége, akárcsak a libák és a récék. A hattyúk és a libák, akikkel közeli rokonságban állnak a lúdformák (Anserinae) alcsaládjába tartoznak.
A nyári lúd (Anser Anser) Európa nagy részén igen elterjedt madárfajnak számit. A lúdformák (Anseridae) alcsaládjának tipikus madara, a családot erről a madárról nevezték el.
Ha a lába fáj, azt orvosolni kell (körmölés, fájdalomcsillapítók stb.), ha anyagforgalmi zavara van (ezt vérvizsgálattal lehet tisztázni), akkor infúzióra is szükség lehet. Jó minőségű takarmány, könnyen emészthető és nagy energiatartalmú mindig legyen előtte.
A hullámospapagáj hangutánzókészsége egyedfüggő, vagyis valóban lehetséges, hogy nem fog megtanulni "beszélni". Ha viszont már néhány szót megtanul, a többi " ragad rá. A beszédre tanítás egyik alapfeltétele, hogy a madár szelíd legyen. Ha már magától ujjra száll, akkor jobban figyel az emberre és könnyebben tanul. A módszere annyiból biztosan megfelelő, hogy egy-két szót gyakoroltat, bár tapasztalatom szerint a papagájok előbb tanulnak meg köszönni(ezt "eseményhez", vagyis a távozáshoz-érkezéshez is tudják kötni), mint a saját nevüket. Tizenegynéhány beszélő madarunk repertoárjában előbbre sorolt a "szia", mint a nevük.
A kisebb vérfoltok akár rendellenes időpontban történő tüzelést, akár komoly egészségügyi problémát (méhgyulladás, hólyaggyulladás, stb) is jelenthetnek (pláne, ha jól értem, és többet iszik a szokásosnál). Feltétlenül gyors kivizsgálást javaslok, hogy idejében észre lehessen venni egy esetleges nagyobb problémát. Ha pedig esetleg nincs baj, legalább megnyugodhatunk!
A jelenlegi, magyar tenyésztői/szaporítói viszonyok között csak úgy, ha egy tapasztalt, állategészségügyben és tenyésztésben egyaránt képzett, - a tenyésztői szervezetektől független és anyagilag nem érdekelt embert visznek magukkal a helyszínre, mint tanácsadót. A beltenyészet látszik a kutya származási lapján, - (feltéve, ha nem lett korrupcióval manipulálva), de ha nem akar származási lapot, akkor ennek a lehetősége kizárt. Az egészséget nem nagyon lehet garantálni, a kölyök megtekintése, letesztelése és a helyszínen az általános állat egészségügyi és higiéniai megfigyelés azonban valamennyire következtetésekre ad alkalmat. Eredetileg a származási lap, szakértő tenyésztő, FCI/MEOE felügyelet és ellenőrzés, oltás, féregtelenítés, chippezés, oltási könyv, állatútlevél, szülők fajtaszemle eredményei jelentenék a garanciát- viszont ez egyrészt pénzbe kerül, másrészt a realitás sokszor ellentmondásokra ad okot.
A teknőst mindenképpen állatorvoshoz kell vinni, aki majd megvizsgálja, valószínűleg kalcium hiánya van, ezért injekciókkal szükséges kezelni. A bolharák és marhaszív nagyon nem megfelelő táplálék az ékszerteknősök számára! Táplálékuk min. 90%-át egész kishalak képezzék, ezen kívül kaphatnak vízicsigát, kevés vízinövényt. A megfelelő kalcium ellátás miatt ez rendkívül fontos.