3336. Állateledel: Finomenális ételek macskáknak
Cicáink etetése sokszor okoz nekünk fejtörést, bár az előre gyártott, készen kapható macskaeledelek megfelelnek kedvenceink ízlésének és igényének. Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni?
Cicáink etetése sokszor okoz nekünk fejtörést, bár az előre gyártott, készen kapható macskaeledelek megfelelnek kedvenceink ízlésének és igényének. Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni?
Magyarországon az állatvédelmet elősegítő törvénykezés gyermekcipőben jár még csupán, míg külföldön több helyen is már letöltendő börtönbüntetéssel sújtják mindazokat, akik kárt mernek tenni egy állatban - legyen az egy kutya, macska, vagy akármilyen haszonállat.
Odút kihelyezni soha nincs késő, akár nyár közepén is érdemes erre időt szánni, mert az énekesmadarak évente akár háromszor is költhetnek.
A magyar gyerekek többsége ugyan nem tartja szimpatikus állatnak a viperákat, de nem is fél tőlük és fontosnak tartja hazai védelmüket – derül ki abból a felmérésből, amelyet bécsi egyetemisták készítettek a Rákosi vipera védelmi program munkatársaival együttműködve.
Miért vannak emberek akik szeretik a kutyákat ? Miért vannak emberek akik utálják ? Emberek akik olyan szoros kötelékben (falkában?) élnek kutyáikkal mint egyetlen embertársukkal sem. Emberek akik társadalmi- politikai- szociológiai tehetelenségükben hatalmuk vagy erejük kiéléséhez már embertársat nem találnak, ezért erre csak egyetlen egy élőlényt, - egy kutyát, - tartanak alkalmasnak.
Nagyon nehéz a zebrapintyek korát megállapítani, de az általános séma náluk is többé-kevésbé érvényes. Ezek a következők: a fiatal madárnak nagyon élénk a színezete, tollaik fényesek és hibátlanok. A csőrük egyenletesen kopott, nem töredezett, nincsenek túlnövések. Az állat nagyon élénk, vidám, a mellizomzat fejlett, nincsen lesorvadva. Az orr viaszhártyája és a lábpikkelyek is simák, fényesek, nem repedezettek. Természetesen ezek a jellemzők csak egészséges madárra érvényesek. Fiatal állat tollazata is lehet csapzott, fénytelen, hiányos, ha beteg.
Elképzelhető, hogy ezt a rossz szokását idővel elhagyja, de addig is napota kell tisztítani azt a helyet, ahova piszkít, mert ha bélsárral szennyezett takarmány több napig aszalódik a terráriumban, az ott lévő esetleges kórokozók elszaporodhatnak, és megbetegedés okai lehetnek.
Azt javasolnám, hogy az első körömvágást állatorvos végezze, mert ő ugyanis meg tudja mutatni a helyes műveletet. Sok esetben a hosszúra nőtt köröm jelez valamilyen tartási vagy takarmányozási problémát, ezért is jó, ha orvos látja a kis állatokat.
Ha a hím degu bántaná a kölyköket, akkor minimum 10 napos korukig várniuk kell a kicsiknek az apjukkal való találkozásra. Ekkorra már el-elhagyják a fészküket, aktívan mozgolódnak. Természetesen az első találkozás rövid legyen, fokozatosan kell hozzászoktatni mindkét felet egymás jelenlétéhez.
Sajnos ezzel a problémával együtt kell élnie a nyuszinak és a gazdinak. Ha a fog rendellenesen kezdett el nőni bármilyen oknál fogva, és vágásra került a sor, akkor ezt rendszeresen végeztetni kell, más megoldás nincsen. Sok esetben viszont segít, ha a nyuszi rágófával tudja koptatni a fogát, talán a koptatással - ha egyáltalán tudja használni a rosszul növő fogát - ritkábban kell majd vágatni. Előfordulnak olyan esetek is, amikor a rendellenesen növő fog kiesik vagy kitörik, és nem nő helyette új. Ebben az esetben elmaradhat a vágás.