3336. Állateledel: Finomenális ételek macskáknak
Cicáink etetése sokszor okoz nekünk fejtörést, bár az előre gyártott, készen kapható macskaeledelek megfelelnek kedvenceink ízlésének és igényének. Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni?
Cicáink etetése sokszor okoz nekünk fejtörést, bár az előre gyártott, készen kapható macskaeledelek megfelelnek kedvenceink ízlésének és igényének. Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni?
Magyarországon az állatvédelmet elősegítő törvénykezés gyermekcipőben jár még csupán, míg külföldön több helyen is már letöltendő börtönbüntetéssel sújtják mindazokat, akik kárt mernek tenni egy állatban - legyen az egy kutya, macska, vagy akármilyen haszonállat.
Odút kihelyezni soha nincs késő, akár nyár közepén is érdemes erre időt szánni, mert az énekesmadarak évente akár háromszor is költhetnek.
A magyar gyerekek többsége ugyan nem tartja szimpatikus állatnak a viperákat, de nem is fél tőlük és fontosnak tartja hazai védelmüket – derül ki abból a felmérésből, amelyet bécsi egyetemisták készítettek a Rákosi vipera védelmi program munkatársaival együttműködve.
Miért vannak emberek akik szeretik a kutyákat ? Miért vannak emberek akik utálják ? Emberek akik olyan szoros kötelékben (falkában?) élnek kutyáikkal mint egyetlen embertársukkal sem. Emberek akik társadalmi- politikai- szociológiai tehetelenségükben hatalmuk vagy erejük kiéléséhez már embertársat nem találnak, ezért erre csak egyetlen egy élőlényt, - egy kutyát, - tartanak alkalmasnak.
A leírt tünetek hátterében többféle ok is lehet. A torokgyulladás és a magas kor mellett (szív- érrendszeri problémák, emésztési zavarok, máj- és vesebetegségek) szóba jöhet pl. a gyógyszermellékhatás is. A Karsivan ritkán, de okozhat hányást. Talán érdemes lenne néhány napig felfüggeszteni az adagolását, és később - amennyiben szükséges - tört adagban (1/4 tabletta naponta) folytatni. A naponta többszöri, kis adagokban történő etetés, a könnyen emészthető, nedves takarmányok adása is jó hatású lehet.
A szőrhullás (nem betegség, hanem tünet) hátterében többféle ok is lehet. Meg kéne próbálni kideríteni (vizsgálatokkal), hogy mi ez az ok. Amennyiben a vélt ok kezelésére adott szer nem hat, tovább kell vizsgálni az esetet. A foltokban történő szőrhullás hátterében pl. akár gombás megbetegedés is lehet. Mindenképpen ajánlott ilyenkor egy bőrkaparék- és szőr vizsgálat, de vérvizsgálatra is szükség lehet.
Számos dolog okozhatja: daganatos elváltozás, gomba, fertőzés, orrgyulladás, esetleg mérgezés (egér méreg, patkány méreg). Ahhoz, hogy ez kiderüljön állatorvoshoz kell vinni. Ha az orrvérzés egyoldali, akkor lehet daganatos elváltozás, ha kétoldali, akkor inkább gyulladásos eredetre utal. Ennek kiderítésére további vizsgálatok szükségesek.
Huh, akkor ne menj vissza ahhoz a kozmetikushoz! Cicák bajszát tilos levágni! Igen, lehet tőle baja, főleg a mozgáskoordináció terén. A macskák mint tapogató szervüket használják a bajszukat (pl.: azzal dönti el a cica átfér-e a lyukon vagy sem), segíti őket a sötétben való tájékozódásban és az egyensúlyozásban is szerepe van. Ugyan ilyen okok miatt tilos a lábuk végéről is levágni a szőrt, mert ott is vannak tapintószőrszálaik. Joggal lehet levert a cicád! Legyél türelmes, mivel ezek a szőrök is időnként cserélődnek, így egy idő elteltével visszafognak majd nőni! Addig meg vigyázz a cicádra, próbáld te etetni, ha továbbra se eszik, akkor vidd el állatorvoshoz, nehogy kiszáradjon vagy egyéb baja legyen. Ha jobban lesz és kozmetikára kerül a sor kerüld el macskákhoz nem értő kozmetikusokat! Szorítok a cicádért!
Kérdésére a választ az alábbi cikkben találja: Nagytestű kutyák helyes etetése