3336. Állateledel: Finomenális ételek macskáknak
Cicáink etetése sokszor okoz nekünk fejtörést, bár az előre gyártott, készen kapható macskaeledelek megfelelnek kedvenceink ízlésének és igényének. Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni?
Cicáink etetése sokszor okoz nekünk fejtörést, bár az előre gyártott, készen kapható macskaeledelek megfelelnek kedvenceink ízlésének és igényének. Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni?
Magyarországon az állatvédelmet elősegítő törvénykezés gyermekcipőben jár még csupán, míg külföldön több helyen is már letöltendő börtönbüntetéssel sújtják mindazokat, akik kárt mernek tenni egy állatban - legyen az egy kutya, macska, vagy akármilyen haszonállat.
Odút kihelyezni soha nincs késő, akár nyár közepén is érdemes erre időt szánni, mert az énekesmadarak évente akár háromszor is költhetnek.
A magyar gyerekek többsége ugyan nem tartja szimpatikus állatnak a viperákat, de nem is fél tőlük és fontosnak tartja hazai védelmüket – derül ki abból a felmérésből, amelyet bécsi egyetemisták készítettek a Rákosi vipera védelmi program munkatársaival együttműködve.
Miért vannak emberek akik szeretik a kutyákat ? Miért vannak emberek akik utálják ? Emberek akik olyan szoros kötelékben (falkában?) élnek kutyáikkal mint egyetlen embertársukkal sem. Emberek akik társadalmi- politikai- szociológiai tehetelenségükben hatalmuk vagy erejük kiéléséhez már embertársat nem találnak, ezért erre csak egyetlen egy élőlényt, - egy kutyát, - tartanak alkalmasnak.
A hullámosokra kevéssé, de a nagyobb papagájokra kifejezetten jellemző az edények ledobálása, amit olyan rögzítéssel lehet megszüntetni, ami "kifog" a madáron. Időtöltés, unalom, szórakozni vágyás lehet a háttérben. Keresztirányban rácsozott ketrecekhez lehet kapni olyan kívülről felszerelhető önetetőt, melyeknek elég széles az adagolónyílása ahhoz, hogy a nagyobb magok sem akadjanak fel. A keretes inox tálakat is sok papagájtartó használja. Itt csak a keretet kell rögzíteni, a tál elég mély ahhoz,hogy a kisebb és közép termetű papagájok már ne tudják kiemelni. De akár egy darab drót, ami a műanyag tálat a rácshoz fogja, is megoldhatja a problémát.
Ha keveset foglalkozik vele a gazdija, akkor a tükörben látott madarat tekinti társnak, ivaréretté válva azt etetgeti. Persze ez nem egy természetes állapot. Miként az sem az igazi, hogy egy ember legyen a társa(ez okozhat kellemetlen pillanatokat, főként ha vendégek jönnek látogatóba), de még mindig jobb, hiszen a madárka "akcióira" érkezik reakció, míg a tükörből visszatekintő "pártól" akár "meg is őrülhet". Csak megjegyzem, a hullámosnak hullámos papagáj lenne az ideális lakótársa. Egy kb. 50 x 30 cm alapterületű ketrecben elviekben már megfér egymás mellett egy hullámos és egy kecskepapagáj, de sok múlik az egyedek temperamentumán is. Lehetőleg hím, esetleg ellentétes ivarú madarak legyen összezárva, mert mindkét fajta tojói közt sok van, amelyik hajlamos a agresszióra.
A leírtakból nem derül ki, hogy az Ön és barátnője hörcsögei milyen ivarúak... Mert ugye hiába jönnek ki jól egymással, ha azonos ivarúak, akkor abból nem lesz szaporulat... Persze rájuk éppen az a jellemző, hogy csak a különböző ivarúak jönnek ki jól egymással... Mégis az a gyanúm, hogy akár azonos ivarúak is lehetnek, mert különben miért kerülne szóba a kisállatbolt "nem biztos, hogy egészséges" állománya. Azaz, vagy hímet, vagy nőstényt keresnek szaporítás céljából, de nem biztos, hogy egészséges a megvásárolandó egyed (egyedek). Nehéz ügy. Ha nem biztosak (bizonytalanok) abban, hogy a kereskedőnél található állatok egészségesek, akkor keressenek másik kereskedőt (még jobb közvetlenül tenyésztőtől vásárolni). Az Önök szempontjából nem igazán bír jelentőséggel az, hogy észreveszik-e, hogy a nőstény ivarzik, vagy sem. Ha ivarérett hímet ivarérett nősténnyel zárnak össze, akkor rövid időn belül létrejön a párosodás, mert a hím észre fogja venni, hogy mikor ivarzik a nőstény. Persze nem árt némi egymáshoz szoktatás. Ha pedig megbarátkoztak egymással, össze lehet őket engedni.
Valószínűleg ez a dolog úgy fog menni, mint a Kis Herceg és a róka esetében. Amit addig is megtehet: féreghajtót "csempésszen" az eleségbe, létezik olyan is amelyik hatással van a bolhákra is (milbemax). Ha már összemelegedtek, mindenképpen szükség lesz állatorvosi vizsgálatra. Üdvözlettel, Zsömböly Miklós
Akár epilepsziás kisrohamról is lehet szó, de persze ez nem biztos. Ha felkeresik a kezelő állatorvosukat, minden bizonnyal közelebb jutnak a helyes válaszhoz.