3516. Demény, a kötsög: egy magyar kutyainfluenszer nem mindennapi élete
Január 28-án el kellett altatni Deményt, a kötsög vizslát, aki az ország egyik első kutyainfluenszere volt.
Január 28-án el kellett altatni Deményt, a kötsög vizslát, aki az ország egyik első kutyainfluenszere volt.
Az éjszaka sötétje, az autó fényszóróinak vakító fénye és a gyorsan változó forgalom mind-mind növeli az állatok számára a veszélyt. Az állatok érzékszervei nem mindig képesek megbirkózni ezekkel a körülményekkel.
A kutyák természetüknél fogva hűséges társak, de bizonyos fajták különösen erősen kötődnek gazdájukhoz. Mutatjuk melyek ezek!
A búvárszivattyúk évtizedek óta megbízható társai mind a háztartásoknak, mind az iparnak; de vajon meddig számíthatunk rájuk? Ez az a kérdés, amely gyakran felvetődik, főleg, ha hosszú távú befektetésről beszélünk.
Az ipari folyamatok energiafogyasztása meghatározó szerepet játszik a globális energiafelhasználásban. Bizonyos iparágak ökológiai lábnyoma meglehetősen magas, így az energiahatékonyság javításával nemcsak a költségek csökkenthetők, de hozzájárulhatunk a fenntartható fejlődéshez is.
A képen látható barackarcú pasztellkék RÓZSÁSFEJŰ papagáj tolltépős. Ez a tulajdonság általában még a fészekben "öröklődik" a fiókák tollait tépő szülők rossz szokását követve. A boltban vagy a hozzáértésnek, vagy a korrektségnek voltak híján. Ha a tolltépés eredete viszkető érzésre vezethető vissza, úgy külső élősködő (tetű,atka) ellen kell védekezni. Jelenleg erre legjobb megoldás a kisállatpatikákban kapható Ivermectin light készítmény, mely kezeléshez meg kell fogni a madarat. A művelethez legjobb, ha valakinek a segítségét kéri és kesztyűt használ a megfogáshoz. Esetleg orvossal, vagy más szakértővel végezteti el.
Nehéz helyzet,de érdemes megpróbálni egy feromon hatású készítményt spray vagy párologtató formájában,ami nyugtató hatású és többek között a stressz okozta jelölgetés esetén is segíthet. Állatorvosánál vagy állatpatikában érdeklődjön felőle.
A cicájukkal bármi történhetett. Fájó lábbal bizonyára rosszabbul mozgott, így nagyobb eséllyel érhette például sérülés, baleset. De amíg meg nem találják, minden feltevés csak találgatás.
Az nem "baj" hogy mind a két kutya szuka ! A világon több millió szuka kutyának kell együtt élnie másik szuka kutya szorosabb-tágabb környezetében, ha ez akkora baj lenne, előbb-utóbb kipusztulnának a szuka kutyák, majd az egész faj is. Be kell állítani a két kutya közötti hierarchikus falka rangsort !!! Pld. a magasabb rangú kutyának ad először enni, azt üdvözli elsőnek hazatéréskor, annak biztosítja a komfortosabb pihenőhelyet, vele kezd először játszani, többet kezdeményezi vele a testkontaktust, simogatást, stb. A játékos harcok során mindig a magasabb rangú kutyának ad igazat, annak segít (nem a gyengébbnek !!!) és azt támogatja. A kutyák nem érzik magukat jól a demokratikus egyenlősdiben és távol áll tőlük az emberi érzelem által irányított "a gyengébbet, elesettebbet támogatom" elmélet és gyakorlat. Természetesen ez esetben a kis kutya ivaréretté válása okán a szexuális dominancia is egy jelentős tényező, ezért támogatom az előttem felszólaló állatorvos kolléga véleményét !!! Az ivartalanítással sok később jelentkezhető problémát meg lehet előzni !
Császárlazacokból kisebb csapatot (min. 8 egyed) legalább 3 hímmel ajánlott tartani, mert a hímek hajlamosak a csipkelődésre. Mérete miatt ez az akvárium inkább tenyésztésére, mint tartására lenne alkalmas, hosszabb távú tartásukhoz ennél nagyobb akvárium lenne ajánlott és bár a kérdésnek nem volt része: a botiák tartásához is kicsi ez az akvárium (amennyiben nem Otocinclus algázókról van szó, akkor közöttük is előfordulhatnak a jövőben problémák). Némileg újra kéne gondolni az akvárium társítását és/vagy nagyobb akvárium beszerzését! :)