3691. Vörösiszap katasztrófa: kevés előrelépés egy év alatt
Egy évvel a kolontári vörösiszap katasztrófa után szinte semmi nem történt annak érdekében, hogy megakadályozzák a hasonló tragédiák bekövetkezését Magyarországon.
Egy évvel a kolontári vörösiszap katasztrófa után szinte semmi nem történt annak érdekében, hogy megakadályozzák a hasonló tragédiák bekövetkezését Magyarországon.
Az epilepsziás betegek gondozásba vétele és kezelése során gyakran felmerülő kérdés az emberi és az állatorvosi betegellátásban, hogy hányadik roham után kezdjük el az epilepszia gyógykezelését.
Múlhat el beszélgetés közép-európai hobbiállattartók között anélkül, hogy ne merülne fel a neve? Szembejön veled lépten-nyomon, a fővárosi aluljárókban, a liftben, a hír- és szaklapokban, a Facebook üzenőfaladon, egy baráti csevegés közben... Hogy miről beszélek? A TerraPlaza-ról, mely hazánk Európa szerte híres egzotikus állatbörzéje.
A daru az 1910-es években még költött Magyarországon, majd a fészkelő-állomány eltűnését követően néhány ezer példányos őszi és tavaszi vonulóként jelent meg nálunk évről-évre. Daruvonulás videón.
Vissza-visszatérő kérdés: mikor lehet "utcára vinni" a kutyakölyköt? Mikor mehetünk először sétálni a kiskutyával? Ahhoz, hogy erre megnyugtató választ adhassunk, néhány dologgal tisztában kell lenni.
Szerintem nem kérdés, hogy jót tettek azzal, hogy befogadták a cicust... :) Mindkét ok lehetséges (bezártság és/vagy tüzelés), ehhez meg kellene vizsgálni, ami amúgy is időszerű lenne (féreghajtás, oltások, parazitaellenes kezelés miatt), úgyhogy keressenek fel egy állatorvos kollegát.
Lehet, hogy túlságosan habzsol, nem rágja meg az eleséget és hirtelen megtömi a gyomrát. Próbáljanak meg egyszerre kisebb adagot adni neki, majd ha megette, kicsit később a maradékot. Ha továbbra is fennáll a probléma, érdemes lenne egy röntgenvizsgálattal tájékozódni részben a tüdő,részben a gyomor,belek állapotáról. Nem ritka, hogy szőr gombóc ül meg a cica gyomrában, amitől nehezen szabadul meg és bélsár ürítési problémát is okozhat.
Nem sokáig lehet úgy papagájt tartani, hogy ne legyenek megfogva. Az Ivermectin light nem volt túl jó választás egy 350gr testtömegű papagáj esetén. A "sima" Ivermectinből ( 1 csepp 500gr testtömegre optimalizált, viszont legalább 3x-os túldozirozásig nem volt semmiféle ártalmas hatása több tízezer, többféle fajhoz tartozó madárral folytatott kikísérletezés során) kellett volna egy cseppet a tarkóra tenni. A Light kiszerelésből kellene rá 40-50 csepp. Viszont külső használatra lett tervezve, belsőleg nem ajánlom,még alacsony dózisban sem. Bár vízben oldva íze olyan kellemetlen, hogy valószínűleg nem fogyasztják el a papagájok. Az almaecetnek nincs jelentős féregűző hatása, fokhagyma készítményt viszont lehet készen is kapni. Például a Garlex nevű gyógyhatású készítmény baktérium és gombaölő hatást is kifejt, miközben hatásos féregűző. Viszont legalább 3 hétig folyamatosan kell itatni, megfelelő hígításban, hogy biztosak lehessünk az eredményességben. A tenyésztők egy része a prevenciós kezelések után székletmintákat szokott vizsgálatra küldeni, ami sajnos még nem általános gyakorlat az országban. A gyógynövényes kezeléseknél gyorsabb eredményt adnak a gyógyszerként forgalmazott készítmények, féregtelenítésre papagájoknál bevált a Levamisol, melynek az adagolásakor kell odafigyelni, nehogy túl sokat kapjanak a madarak. Viszont ez ivóvízben bevihető. Adagolása 2gr/100ttkg.
Kedves Gazdi! Volt már több hasonló kérdésünk, így írtunk róla cikket: Miért játszik durván a macska? >>
Maga a ketrecrágás, ásás tulajdonképpen sztereotíp (abnormális) viselkedési forma, aminek igen sok kiváltó oka lehet. Például unalom, magány, megváltozott környezet, esetleg betegség. Mivel minden nyuszi egy különálló személyiség, ezért látatlanban nehéz megmondani a konkrét okát, de az biztos, hogy valamiben "hiányt szenved". Megpróbálkozhatunk az étrendjének pici megváltoztatásával, feldobhatjuk a ketrecét játékkal, szerezzünk be neki (ha nincs) nyalósót és rágófát. Ez mind nagyon jó a nyúlnak az unaloműzésre. Próbáljuk valamilyen új, különleges dologgal színesíteni a nyuszi életét. A bakokat jobban "irritálja" az anya jelenléte- ettől ő folyamatosan párzani szeretne- jó megoldás lehet a bak ivartalanítása