4071. Kiscica a családban: mire kell figyelni?
Milyen teendőink vannak, ha kölyök macska kerül otthonunkba? Mutatjuk!
Milyen teendőink vannak, ha kölyök macska kerül otthonunkba? Mutatjuk!
A cicák hangjelekkel, mimikával, testbeszéddel és szagjelekkel kommunikálnak. A mimika finomabb jelzésnek számít, ezzel szemben a testbeszéd, a testtartás már jóval nagyobb távolságból is látható.
Amikor a cica mellett döntünk, akkor előre el kell határoznunk, hogy nyaraláskor magunkkal vigyük-e az állatot vagy sem. Mindkét változathoz előkészületre van szükség.
Kifejlett macskáknak - kilenc hónapos kortól kezdve - csak napi 1-2 étkezésre van szükségük. Az alapvető tápanyagok közül a macskák számára a legfontosabb a fehérje, ebből igényel a legtöbbet.
A macska vitaminigénye jelentősen nem különbözik a többi húsevő állatétól, kivéve az A-vitamint, amelyet a macska nem tud előállítani karotinokból (például répából).
A leendő volier méretezésekor inkább az elhelyezésre szánt lakásrész mérete, a takaríthatóság, a madártartás során elvégzendő egyéb feladatok szempontjai legyenek mérvadók. Alapszabály, hogy nagy röpde nincs, 2 pár minimális szükségletének, várható szaporulatuk leválasztásig való elhelyezésével egy kb. 50x80cm alapterületű 70cm magasságú kalit már minimálisan elegendő, de sok megoldás létezhet a szekrény mérettől a madárszobáig. Odút legalább még egyet, de inkább kettőt kellene beszerezni, hogy legyen némi válogatási lehetőség, illetve ha a még ki nem repült fiókák mellett a tojó új költést készít elő, akkor azt másik odúba tehesse. A hullámos röpde váza készülhet keményfából is, de a fémváz praktikusabb. Rácsanyagnak megfelel a fonott, aprószemű "pintyháló", de alkalmasabb a 19x19mm-es szemátmérővel készült, legalább 1mm vastag drótból készült pontheggeszett háló. Ha külső elhelyezésre kerülne a röpde, akkor a drótvastagság legalább 1,4mm legyen. A haziallat.hu weblapon több hullámospapagájról szóló cikket is talál, amelyek iránymutatóak lehetnek.
Nagyon sajnálom, de a diagnózis ebben az esetben csak alapos vizsgálat után állítható fel. Találgatni nem érdemes. Mindenképpen mielőbb állatorvoshoz kellene vinnie a cicáját. Nem írta, hogy mennyi idős a cicája, lehet, hogy most kezdett el ivarzani...
Kedves Olvasónk! A köhögés sajnos nem olyan tünet a kutyánál, amit csak úgy otthon kellene kezelni. Olvasa el cikkünket: Mi az a kennel köhögés? Feltétlen szükség lenne kiegészítő műszeres vizsgálatra. Elég lehet egy röntgenfelvétel is, de ha van rá lehetősége, kérjen légúti endoszkópos vizsgálatot. Alkalmazhat homeopátiás kezelést is, de ehhez is jó lenne pontosabban ismerni a megbetegedés hátterét, hogy pontosan milyen jellegű a köhögés, mi ront, mi javít a kutyus állapotán, stb. Mindenképpen keressen fel egy állatorvost, aki a kutyus részletes tüneteinek a megismerése után ki tudja választani azt a szert, mely egyedileg a legjobban illik kedvence tüneteihez, és hozzásegítheti őt a teljes gyógyuláshoz. Ha szeretné, én is szívesen segítek (06209284425). Mielőbbi gyógyulást kívánok kedvencének: Dr. Kopócsi Andrea.
Ennek több oka is lehet. A nyulaknál nincs kifejezett ivarzási ciklus. A nőstény a bakot látva érezve a szagát fogja felvenni a párzási pózt, illetve engedi magára a bakot. A peteérést pedig maga az aktus váltja ki az anyában. Tehát a pároztatás előtt én pár napig egy légtérbe tenném a párt (nem egy ketrecbe). Az ivarérettség már 3 hónaposan elkezdődik, de a tenyésztésbe vétel legoptimálisabb ideje legkorábban is 6 hónapos kor. A pároztatásnak is vannak "szabályai".:) Mindig az anyát kell a bak ketrecébe tenni. Ha fordítva tesszük, akkor a bak elkezdi felderíteni a ketrecet, nem fog az anyával foglalkozni. Akkor is előfordul, hogy nem akar párzani az anya, ha már esetleg vemhes. Ilyenkor a bak közeledésére morgó hangot hallat sőt néha támadni is képes. Ha pedig ezek mindegyike teljesül és mégsem fogadja el a bakot. Akkor még várni kell egy kicsit. És vagy később másik bakkal megpróbálni párosítást vagy a bakot másik anyára tenni. Így kiszűrhető, ha valamelyik nem jó párzó egyed.:)
Kedves Rozália! Mircike mikor lett ivartalanítva? Ez azért fontos kérdés, mert, ha mostanában, akkor lehet összefüggés a műtét és a tünetek között. Ha már régebben, akkor nem. Ez esetben viszont egy nagyon alapos anamnézis-felvételre van szükség, hogy kiderüljön, mi okozza ezen tüneteket. Például azt is fontos lenne tudni, hogy Mircike akarattal, tehát szándékosan ürít-e oda, ahová, vagy akaratlanul. Sok-sok dolgot kéne tisztázni, ahhoz, hogy hatékonyan tudjak segíteni e probléma megoldásában. Ehhez személyesen kellene találkoznunk. Szívesen segítek, ha szeretné: 06 (20) 928-4425. Üdvözlettel: Dr. Kopócsi Andrea