4071. Kiscica a családban: mire kell figyelni?
Milyen teendőink vannak, ha kölyök macska kerül otthonunkba? Mutatjuk!
Milyen teendőink vannak, ha kölyök macska kerül otthonunkba? Mutatjuk!
A cicák hangjelekkel, mimikával, testbeszéddel és szagjelekkel kommunikálnak. A mimika finomabb jelzésnek számít, ezzel szemben a testbeszéd, a testtartás már jóval nagyobb távolságból is látható.
Amikor a cica mellett döntünk, akkor előre el kell határoznunk, hogy nyaraláskor magunkkal vigyük-e az állatot vagy sem. Mindkét változathoz előkészületre van szükség.
Kifejlett macskáknak - kilenc hónapos kortól kezdve - csak napi 1-2 étkezésre van szükségük. Az alapvető tápanyagok közül a macskák számára a legfontosabb a fehérje, ebből igényel a legtöbbet.
A macska vitaminigénye jelentősen nem különbözik a többi húsevő állatétól, kivéve az A-vitamint, amelyet a macska nem tud előállítani karotinokból (például répából).
Ha 7-8 évesnél fiatalabb a hím hullámos, akkor a viaszbőrének állapota atkafertőzésre is utalhat. A tojón ez nem látszik, legalábbis a kép minősége nem adja vissza. Egy Ivermectin spot on kezelést mindenképp érdemes elvégezni, márcsak prevenciós célból is. Állatorvost is felkereshet, de a kezelést önmaga is elvégezheti, ha egy állatpatikában megvásárolja az Ivermectin spot on light készítményt, amiből 5-6 cseppet kell a madár tarkójának csupasz bőrfelületére cseppenteni. Ezzel biztosan megakadályozza, mind a külső, mind a belső élősködők jelenlétét. Ha nincs lehetőség visszafertőzésre (nem kerülnek más madarak a közelükbe, másik madártartó csak megfelelő higieniás előkészület után közelíti meg őket), úgy egy életre megoldotta az élősködőmentesítést.
A hullámosok többsége elfogadja a felkínált párt. Ha nem gépkocsival tervezték hazavinni az új madárkát, akkor várjanak a vásárlással pár napot, míg jobb idő lesz. A megfelelő szállítódobozról a legtöbb kereskedésben gondoskodnak. Kevesebb probléma merülhet fel, ha odahaza ismerkedik össze a hím az új tojóval. Összeengedés előtt, miután a tojó túl van a prevenciós kezeléseken, érdemes külön kalitba, de egymás mellé tenni őket. Ezzel elkerülhető a revír védelme miatti veszekedés, miközben van idejük egymást szemügyre venni.
Sajnos igaz, ezt hívják szuperfekundásionak. Akár 3 kantól is foganhatnak egy ciklus alatt és kevert alom jöhet létre. Önmagában élettani problémát és veszélyt nem jelent a vemhességre.
Nem hiszem, hogy gond van. Persze zet betegvizsgálat nélkül nem lehet kijelenteni.
A kutya állapotát rendszeres laborkontrollal lehet monitorizálni és csak normális májparaméterek esetén térhet vissza normál tápra. Addig a májvédő gyógyszerket is adni kell! A májvédő győgyszerek egyik legfőbb hatóanyaga egyébként növényi kivonat.