4076. Macskabetegségek: tünetek és kezelésük
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Fertőző gyomor- és bélgyulladás, macskanátha, fertőző hashártyagyulladás - hogy kezeljük, mit tegyünk?
A macska külső élősködőihez tartoznak a bolhák, a vérszívó- és szőrtetvek, a rühatkák, a kullancsok. A belső élősködők a bélben élősködő paraziták.
Cicánk sok olyan helyre be/fel tud mászni, amire legmerészebb álmainkban sem gondolnánk: például bemászik a mosógépbe (a felültöltősbe is), a mikrohullámú sütőbe, a mosogatógépbe, a szárítóba, a kandallóba, a nejlonzacskóba, felugrik az ablakpárkányra, a szekrények tetejére, a gáztűzhelyre stb.
Bárhová megyünk a cicával, lehetőleg mindig vigyük magunkkal a legközelebbi állatorvos nevét és elérhetőségeit. Vészhelyzetben lehet, hogy éppen ez menti meg az állat életét. Elsősegélynyújtáskor fontos, hogy a légutak szabadok, átjárhatóak legyenek
Elsősorban a terrárium méretén kellene változtatni. 50x30x30 cm-es méretével a jelenlegi terrárium nem felel meg a tengerimalac-tartáshoz. Legalább négyszeres alapterületűnek kellene lennie ahhoz, hogy két tengerimalacot lehessen benne tartani. A terrárium tetejét nem üveglappal kell lefedni, hanem valamilyen rácsos megoldást kell választani. A terráriumban tartott állatok leheletétől, az ürülék nedvességétől, vizeletétől párásodik az üveg, mert nem tud kipárologni.
A leírtak alapján én megpróbálnék egy párral kedveskedni neki, hiszen sok egyéb lehetőséget megpróbáltak már és változás nem történt. Előfordulhat sajnos, hogy nem fogadja kitörő örömmel új társát, ebben az esetben fokozatosan kellene őket összeszoktatni. Ez abból is adódhat, hogy a patkányok nagy intelligenciával rendelkező állatok, egy elveszett társat nem biztos, hogy egyszerűen pótolhatunk egy újabb egyeddel. Remélem kedvencük mihamarabb visszatér a régi "kerékvágásba"!
Bizony mindkettő lehet. Sőt, néha még hasűri (vese) daganatos elváltozások is okozhatnak görcsöket vagy bénulást. De például mérgezéseknek is lehet ilyen tünete. Célszerű lenne megmutatni állatorvosnak, hátha lehet segíteni rajta!
Van-e az injekciónak mellékhatása? Nagyon ritkán esetleg méhgyulladást vagy emlődaganatot (elég speciális formát) okozhat. Milyen hamar hat? Kb. 4-5 nap múlva múlnak el az ivarzási tünetek. Januártól szeptemberig 3-4 havonta kell adni? Igen, de szerintem 4-5 havonta is elég. Majd télen nem? A ciklus szezonális, ezért általában nem ivarzik a macska télen, de ez a lakásban tartottaknál nem mindig igaz. Ilyenkor télen is kell. Véralvadási zavarokat okozhat-e? Nem. Mennyi ideig érdemes adni? 2 évnél hosszabb ideig folyamatosan nem szabad adni, szünetet kell hagyni, egy évet és utána lehet folytatni. És folytathatnám-e a tablettával? Annak is hasonló a mellékhatása? Igen, folytathatja, és semmi káros hatása nincs.
Törvény szerint minden 3 hónapos kort betöltött ebet kötelező monovalens (csak veszettséget tartalmazó, tehát nem kombinált) veszettség elleni védőoltással ellátni. Ezt 6 hónap múlva meg kell ismételni ugyanilyennel. Ezt követően már lehet kombinált oltóanyagot használni az évente kötelező veszettségoltás ismétlésére. Egy oltás védettsége egy év után csökken és kb. 2 év múlva nem ad elegendő védettséget. Az ismétlő oltások akkor is kifejtik a megerősítő hatásukat, ha az előírtnál több idő telik el közöttük. A többi védőoltásról megtalálhatók az információk a www.budaikisallatklinika.hu oldalon.