4076. Macskabetegségek: tünetek és kezelésük
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Fertőző gyomor- és bélgyulladás, macskanátha, fertőző hashártyagyulladás - hogy kezeljük, mit tegyünk?
A macska külső élősködőihez tartoznak a bolhák, a vérszívó- és szőrtetvek, a rühatkák, a kullancsok. A belső élősködők a bélben élősködő paraziták.
Cicánk sok olyan helyre be/fel tud mászni, amire legmerészebb álmainkban sem gondolnánk: például bemászik a mosógépbe (a felültöltősbe is), a mikrohullámú sütőbe, a mosogatógépbe, a szárítóba, a kandallóba, a nejlonzacskóba, felugrik az ablakpárkányra, a szekrények tetejére, a gáztűzhelyre stb.
Bárhová megyünk a cicával, lehetőleg mindig vigyük magunkkal a legközelebbi állatorvos nevét és elérhetőségeit. Vészhelyzetben lehet, hogy éppen ez menti meg az állat életét. Elsősegélynyújtáskor fontos, hogy a légutak szabadok, átjárhatóak legyenek
Nem tudom, milyen alom lehet a nyuszi alatt, de meg kellene próbálni másfélét is, mert előfordulhat, hogy allergiás egy bizonyos fűfélére, forgácsfélére, de az is lehet, hogy poros, esetleg szennyezett az alom és ez irritálja a nyuszit. Ha így sincs javulás, akkor lehet, hogy valamiféle felső légúti (fertőző) betegsége van és ezért prüszköl. Állatorvos tud adni vagy felírni megfelelő szem- vagy orrcseppeket. Remélem hamarosan elmúlik a nyuszi prüszkölése!
A kutyáknak való nyakörv szerintem nem lesz végleges megoldás. A legtöbb ilyen nyakörv hatékonysága elég korlátozott és nem is tartós, ráadásul csak kutyák/macskák számára állították elő, ezért a hatóanyaga sem biztos, hogy megfelel bárányoknak. El kellene menni állatpatikába, ahol kapható juhok számára is alkalmas fürösztőszer, vagy fel kell keresni egy állatorvost, aki injekcióval tud segíteni a problémán, ami mind a külső, mind a belső élősködőket elpusztítja.
A fiókák begytájéka akkor szokott kidudorodni, ha éppen tele van eleséggel. Ez teljesen természetes jelenség. Ha egy ideig nem kapnának enni a szüleiktől, rögtön lelaposodna a terület a begy üressége miatt.
Igen, lehet fürdetni, például hígított samponnal, de meg is kell szárítani utána. Lehet a karmát is vágni és a fülét is tisztítani.
A csupasz has vedlési/tollnövekedési problémára utalhat. Vitamincseppeket kellene vásárolni neki, amiket vízbe kell adagolni és figyelni a változatos táplálásra. Ha ez sem segít, akkor állatorvosnak kellene megmutatni, mert egyéb betegség is lehet a háttérben. A túl sok kotlás is vezethet egyébként ilyen problémákhoz. Jó lenne, ha nem hagynák, hogy ennyiszer üljön a tojásokon (inkább ki kellene venni alóla), mert ez gyengítheti az ellenállóképességét. Valószínűleg terméketlen tojásokról van szó, az is lehet, hogy nem is párosodnak a hímmel (ezt meg kellene figyelni) és ezért nem tudja őket kikölteni a tojó.