4076. Macskabetegségek: tünetek és kezelésük
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Fertőző gyomor- és bélgyulladás, macskanátha, fertőző hashártyagyulladás - hogy kezeljük, mit tegyünk?
A macska külső élősködőihez tartoznak a bolhák, a vérszívó- és szőrtetvek, a rühatkák, a kullancsok. A belső élősködők a bélben élősködő paraziták.
Cicánk sok olyan helyre be/fel tud mászni, amire legmerészebb álmainkban sem gondolnánk: például bemászik a mosógépbe (a felültöltősbe is), a mikrohullámú sütőbe, a mosogatógépbe, a szárítóba, a kandallóba, a nejlonzacskóba, felugrik az ablakpárkányra, a szekrények tetejére, a gáztűzhelyre stb.
Bárhová megyünk a cicával, lehetőleg mindig vigyük magunkkal a legközelebbi állatorvos nevét és elérhetőségeit. Vészhelyzetben lehet, hogy éppen ez menti meg az állat életét. Elsősegélynyújtáskor fontos, hogy a légutak szabadok, átjárhatóak legyenek
Igen van, hogy esetleg nehézséget okoz neki. Rutinos tenyésztő segíthet az akcióban. Azonban arra is kell gondolni, hogy az ilyen hosszú fedezési szünet után a kanok spermája gyakran gyenge minőségű és a szuka üres maradhat.
A fajtatiszta kutya vásárlás esetén általában a tenyésztő vállalja a garanciát arra, hogy tényleg egy fajtatiszta ebet ad el és nem keveréket. Kölyökkorban csakis a tapasztaltak tudják megállapítani azt, hogy melyik kiskutya keverék és melyik fajtatiszta. A tenyésztővel tanácsos értekezni ez ügyben.
Ha a kutya székletében kezelés után is észrevehető, "oda nem illő" dolgokat látunk, jobb ha egy állatorvoshoz viszi és kivizsgáltatja. A székletvizsgálattal meg lehet állapítani, hogy milyen féregfertőzöttség áll fenn. A kisgyermekes családokban mindig szoktam javasolni vizsgálatot, mert a fertőzött állat veszély jelent számukra.
Az idős kan kutya mellé nem javasolok egy újabb kan kutyát. Nem jó ötlet. Ha mindenképp kiskutyát szeretnének, kislány kutyát szerezzenek be.
Szerintem nyugodtan lehet mellé új nyuszmusz, nem hiszem, hogy bántanák egymást. De azért az első napokban figyelni kell őket, és ha baj van, akkor be kell avatkozni.