4076. Macskabetegségek: tünetek és kezelésük
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Fertőző gyomor- és bélgyulladás, macskanátha, fertőző hashártyagyulladás - hogy kezeljük, mit tegyünk?
A macska külső élősködőihez tartoznak a bolhák, a vérszívó- és szőrtetvek, a rühatkák, a kullancsok. A belső élősködők a bélben élősködő paraziták.
Cicánk sok olyan helyre be/fel tud mászni, amire legmerészebb álmainkban sem gondolnánk: például bemászik a mosógépbe (a felültöltősbe is), a mikrohullámú sütőbe, a mosogatógépbe, a szárítóba, a kandallóba, a nejlonzacskóba, felugrik az ablakpárkányra, a szekrények tetejére, a gáztűzhelyre stb.
Bárhová megyünk a cicával, lehetőleg mindig vigyük magunkkal a legközelebbi állatorvos nevét és elérhetőségeit. Vészhelyzetben lehet, hogy éppen ez menti meg az állat életét. Elsősegélynyújtáskor fontos, hogy a légutak szabadok, átjárhatóak legyenek
A szőrproblémának sok minden lehet az oka. Érdemes lenne bőrkaparékot bevizsgáltatni, mert a csúnya szőrt okozhatja atka, gomba vagy baktérium. Ezenkívül javasolnám bőrtápláló vitaminok és olajok használatát, de a sampont, ha lehet, kerüljék. Csak speciális gyógysamponok elfogadhatóak, a többi csak árt a fiatal kutyus bőrének.
Az Insecticid 2000 nem alkalmazható nyúlra. Ilyen problémával forduljon állatorvosához, ő biztosan ad Önnek nyulakra is használható készítményt. Azok a szerek, amelyeket csak kutyára és macskára lehet alkalmazni, sokszor mérgezőek nyulakra.
Az atkák valószínűleg már nincsenek ott a malacok szervezetében a gyógyszerek hatására. A teljes gyógyulás viszont 4-6 hetet vesz igénybe. Ekkor megy le a gyulladás a bőrről, és nő vissza a szőr a hiányos területeken. Ezt a folyamatot vitaminokkal lehet meggyorsítani. Tökéletesen alkalmasak a rágcsálók számára készült vitaminok erre a célra, és mindig ki kell egészíteni a takarmányukat bélflóra-regenerálóval is (pl. Laktiferm M+C).
A japán táncolóegér hímeknél a herék legtöbbször a hasüregben tartózkodnak, de néha megfigyelhetők a végbél két oldalán kidudorodva. Ha az egeret kézbe vesszük, akkor óvatosan áttapintva a has alsó részén megtaláljuk a heréket. A húgycső és a végbél távolsága is informatív lehet. A hímeknél ez a távolság kissé nagyobb, mint nőstényeknél.
A nevelés első szakaszában nem lesz gond, de mivel a hörcsög rágcsáló, az egér meg mindenevő, ezért az egeret a magokon kívül rá kell szoktatni - néha - állati fehérje evésére is. Fertőzés veszélye csak akkor áll fenn, ha vagy a hörcsög, vagy az egér már eleve beteg.